14.07.2020
Co może oznaczać bulgotanie w brzuchu psa?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dziwne dźwięki dochodzące z psiego brzucha mogą nas porządnie zmartwić… Czy bulgotanie w brzuchu zwierzaka oznacza coś niepokojącego?
fot. Shutterstock
Głośne bulgotanie w brzuchu psa może zdziwić niejednego opiekuna czworonoga. Okazuje się, że takie odgłosy mogą mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, aż do bardzo poważnych. Kiedy powinniśmy się nimi martwić? I co zrobić, gdy podejrzewamy, że w brzuchu naszego pupila dzieje się coś złego?
Czy bulgotanie w brzuchu jest normalne?
Dziwne dźwięki wydobywające się z psiego brzucha wydawane są przez przesuwające się w jego jelitach płyny i gazy. Proces ten jednak zazwyczaj zachodzi bezdźwięcznie. Obecność bulgotania może oznaczać, że zawartość jelit przesuwa się gwałtowniej niż normalnie i najprawdopodobniej sprawia czworonogowi dyskomfort. Bulgotanie w brzuchu może być wywołane czymś zupełnie nieszkodliwym – na przykład nadchodzącym bąkiem. Bywa jednak także objawem poważniejszych problemów ze strony układu pokarmowego…
Co może oznaczać bulgotanie w brzuchu?
Głośne przelewanie się w psim brzuchu może mieć wiele przyczyn – od nieszkodliwych aż do potencjalnie śmiertelnych. Dźwięki takie mogą oznaczać niestrawność związaną z nagłą zmianą diety czy zjedzeniem resztek ze stołu. Mogą być także wywołane przez zarobaczenie, różnego rodzaju zatrucia, stany zapalne jelit, czy nawet ciało obce, które utknęło w jelitach i przebiło ich ścianę. Bulgotanie w brzuchu pojawia się także często u psów po wybudzeniu z narkozy, kiedy praca jelit zaczyna wracać do normy. Jednorazowe zabulgotanie w psim brzuchu nie powinno nas zbytnio martwić. Jeśli jednak dźwięk ten słyszymy częściej, a zachowanie psa dodatkowo świadczy o bólu brzucha, powinniśmy zabrać czworonoga do weterynarza.
Jak pomóc psu, któremu przelewa się w brzuchu?
Sami dobrze wiemy, jak nieprzyjemne uczucie towarzyszy dobywającym się z brzucha dźwiękom. Dlatego nawet jeśli nasz psiak ogólnie jest zdrowy, a bulgotanie w brzuchu nie oznacza w jego przypadku niczego poważnego, powinniśmy mimo wszystko zainteresować się jego przypadłością. Najczęściej wystarczy zmienić pupilowi dietę na bardziej lekkostrawną, zabezpieczyć go przed zjadaniem śmieci na spacerach i unikać podawania mu resztek ze stołu. Niestrawność może być wywołana także alergią pokarmową – w takim wypadku pomocna będzie dieta eliminacyjna. Możliwe także, że psiak będzie potrzebował odrobaczania lub kuracji probiotykami.
Jeśli jednak bulgotaniu towarzyszą inne objawy, takie jak nawracająca biegunka, obecność krwi w kale, osowiałość, wymioty czy utrata apetytu, mogą mieć one poważniejsze przyczyny. Musimy pamiętać, że czworonogowi nie wolno podawać żadnych leków bez konsultacji z weterynarzem. Dotyczy to także tych środków, które nie są toksyczne dla psów. Przykładowo podanie zwierzakowi leków przeczyszczających może doprowadzić do rozerwania jelita! Diagnoza przyczyny gwałtownego przelewania się w jelitach będzie wymagała omacania brzucha psa i posłuchania pracy jego jelit. Jeśli podczas takiego badania weterynarz zaobserwuje coś niepokojącego, może zlecić badania krwi, USG jamy brzusznej lub prześwietlenie. Takie badania pozwolą sprawdzić, czy w jelitach psa nie utknęło jakieś ciało obce i wykluczyć najpoważniejsze choroby.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined