24.03.2017
Co zrobić, by pies i twój chłopak się polubili?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet, jeśli za sobą nie przepadają, jeszcze nic straconego!
fot. Shutterstock
Nie zawsze jest tak, że wszyscy się lubią. Bywa, że twojego chłopaka bez problemu zaakceptowali rodzice i reszta rodziny, ale psu… nie przypadł do gustu. Co robić i jak tego uniknąć?
Mądrze wybieraj
Nie wszyscy ludzie lubią psy – trzeba to sobie jasno powiedzieć. Są tacy, którzy nie są w stanie znieść ich obecności, tacy, którzy zaledwie je tolerują i ich zagorzali miłośnicy. Dokonując wyboru partnera, mając już psa, trzeba to wziąć pod uwagę. Jeśli kandydat na chłopaka psów nie znosi, prawdopodobieństwo, że życie minie bezproblemowo, jest niewielkie.
Stosuj metodę małych kroków
Odpowiedz sobie na pytanie – czy twój pies jest dobrze zsocjalizowany? Czy od początku poznawałaś go z wieloma nowymi osobami i miejscami? Od tego zależy, jak się będzie zachowywał, gdy w twoim otoczeniu nagle pojawi się nowa osoba. Jeśli już to nastąpi, nie pozwól, by działo się zbyt dużo naraz. Pies to spostrzegawcza istota – gdy widzi, że nowo poznany chłopak przychodzi często do domu i zabiera cię z niego na długo, odłączając od psa, który zostaje w mieszkaniu, zapewne nie spojrzy na niego przyjaźnie. Wszystko musi się dziać stopniowo. Randki – w miarę możliwości – dopasuj do harmonogramu dnia psa, by nie były dla niego zaskoczeniem, a chłopaka i pupila zapoznawaj powoli – chociażby na wspólnych spacerach.
Poznaj swojego psa
Każdy pies jest inny i każdy inaczej zareaguje na zmianę w życiu, jaką jest pojawienie się przy tobie nowej osoby. Musisz dobrze znać swojego psa, by przewidzieć, jak się zachowa. Płochliwe zwierzaki, które nie lubią gości, będą wymagały oswajania przez wiele tygodni. Odważne i pewne siebie czworonogi zapewne zaakceptują każdego, kto pojawi się na horyzoncie. Takim zwierzakom wystarczy jedno spotkanie, by polubić nowego człowieka.
Przekonaj psa tym, co uwielbia
Droga do serca większości psów prowadzi przez… żołądek. Jeśli do tej grupy należy twój pupil, spraw, by obecność chłopaka wiązała się dla zwierzaka z pysznymi smakołykami. Możesz zaopatrzyć partnera w paczkę przysmaków, którymi będzie częstował psa zawsze wtedy, gdy cię odwiedza. Czy pies mógłby go nie polubić? Podobnie postępuj, gdy pies jest fanem innych rzeczy – miłośnika zabawek twój chłopak może do siebie przekonać, przychodząc z piłką czy sznurkiem, które po wizycie zabiera ze sobą. Niech fajne gadżety pojawiają się zawsze wtedy, gdy twój partner jest w pobliżu.
Zaczaruj randki
Jeżeli chcesz, by pies i chłopak stali się prawie nierozłączni, wprowadź pupila jako uczestnika waszych randek. Wiadomo, że do kina się wtedy nie wybierzecie, ale odkryjecie mnóstwo mniej typowych miejsc, wcale nie gorszych. Wycieczka nad jezioro, piknik w parku, spacer w lesie, wspólne bieganie – to randki, które z psem są jak najbardziej możliwe, a sami… pewnie wcale byście się na takie nie wybrali. Wspólne spędzanie czasu – jeszcze do tego na świeżym powietrzu – wszystkim wyjdzie na zdrowie i ułatwi stworzenie trwałej relacji.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined