30.06.2021
Czereśnie dla psa. Czy pies może jeść czereśnie?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czereśnie to wyjątkowo smaczne owoce, które kojarzą nam się z letnimi upałami i wakacjami. Czy mogą znaleźć się także w diecie psa?
fot. Shutterstock
Żółte, czerwone, niemal czarne, słodkie lub kwaśne… Czereśnie mają wiele odmian, dzięki czemu trafią w gust nawet najbardziej wybrednych dzieci i dorosłych! Dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i antyoksydantów mają wiele właściwości prozdrowotnych. Owoce te stanowią więc smaczną i zdrową przekąskę, jak również pyszny dodatek do przeróżnych deserów. Czy owoce te można podać także psu?
Co zawierają czereśnie?
Czereśnie to niewielkie, rosnące na drzewach owoce, których miąższ skrywa twardą, stosunkowo dużą pestkę. W ich składzie znajduje się głównie woda (82%), węglowodany (12,8%), błonnik (2%) oraz śladowe ilości białka i tłuszczu. Dzięki temu 100 g czereśni to jedynie około 60 kcal. Owoce te zawierają ponadto szereg prozdrowotnych substancji, takich jak witaminy z grupy B, witaminę C, potas i jod, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W ich miąższu znajdziemy także kwercetynę o właściwościach przeciwalergicznych i przeciwzapalnych. Owoce czereśni mają również działanie moczopędne, co wpływa pozytywnie na układ moczowy. Zawierają też wiele cennych antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się i neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Owoce te nie są jedynie wskazane dla osób cierpiących na wrzody żołądka – ciężkostrawne, słodkie owoce dość długo zalegają w żołądku!
Czy pies może jeść czereśnie?
Miąższ i skórka czereśni nie zawierają żadnych toksycznych czy szkodliwych dla psa związków. Owoce te stanowią dla domowego czworonoga dobre źródło włókna pokarmowego usprawniającego pracę jelit oraz witaminy C, która pozytywnie wpływa na zdrowie układu moczowego. Trzeba jednak pamiętać, że czereśnie zawierają dużą, twardą i niestrawną pestkę. Zjedzenie zbyt dużych ilości tych owoców wraz z pestką może prowadzić do rozstroju żołądka, a nawet do zablokowania się jelit psa. Pestki czereśni są dla psa szczególnie niebezpieczne po rozgryzieniu. Jej ostre krawędzie mogą poranić przewód pokarmowy zwierzaka i wywołać krwotok wewnętrzny. Dlatego jeśli chcemy poczęstować psa czereśniami, powinniśmy najpierw usunąć z nich pestki!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined