30.06.2021
Czereśnie dla psa. Czy pies może jeść czereśnie?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czereśnie to wyjątkowo smaczne owoce, które kojarzą nam się z letnimi upałami i wakacjami. Czy mogą znaleźć się także w diecie psa?
fot. Shutterstock
Żółte, czerwone, niemal czarne, słodkie lub kwaśne… Czereśnie mają wiele odmian, dzięki czemu trafią w gust nawet najbardziej wybrednych dzieci i dorosłych! Dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i antyoksydantów mają wiele właściwości prozdrowotnych. Owoce te stanowią więc smaczną i zdrową przekąskę, jak również pyszny dodatek do przeróżnych deserów. Czy owoce te można podać także psu?
Co zawierają czereśnie?
Czereśnie to niewielkie, rosnące na drzewach owoce, których miąższ skrywa twardą, stosunkowo dużą pestkę. W ich składzie znajduje się głównie woda (82%), węglowodany (12,8%), błonnik (2%) oraz śladowe ilości białka i tłuszczu. Dzięki temu 100 g czereśni to jedynie około 60 kcal. Owoce te zawierają ponadto szereg prozdrowotnych substancji, takich jak witaminy z grupy B, witaminę C, potas i jod, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W ich miąższu znajdziemy także kwercetynę o właściwościach przeciwalergicznych i przeciwzapalnych. Owoce czereśni mają również działanie moczopędne, co wpływa pozytywnie na układ moczowy. Zawierają też wiele cennych antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się i neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Owoce te nie są jedynie wskazane dla osób cierpiących na wrzody żołądka – ciężkostrawne, słodkie owoce dość długo zalegają w żołądku!
Czy pies może jeść czereśnie?
Miąższ i skórka czereśni nie zawierają żadnych toksycznych czy szkodliwych dla psa związków. Owoce te stanowią dla domowego czworonoga dobre źródło włókna pokarmowego usprawniającego pracę jelit oraz witaminy C, która pozytywnie wpływa na zdrowie układu moczowego. Trzeba jednak pamiętać, że czereśnie zawierają dużą, twardą i niestrawną pestkę. Zjedzenie zbyt dużych ilości tych owoców wraz z pestką może prowadzić do rozstroju żołądka, a nawet do zablokowania się jelit psa. Pestki czereśni są dla psa szczególnie niebezpieczne po rozgryzieniu. Jej ostre krawędzie mogą poranić przewód pokarmowy zwierzaka i wywołać krwotok wewnętrzny. Dlatego jeśli chcemy poczęstować psa czereśniami, powinniśmy najpierw usunąć z nich pestki!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.07.2025
Węglowodany w psiej diecie. Doskonałe źródło energii czy niepotrzebny zapychacz?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy w każdej psiej diecie muszą się znaleźć węglowodany? Jakie jest zapotrzebowanie domowego czworonoga na ten składnik pokarmowy i czy na pewno węglowodany są dla psa bezpieczne?
undefined
05.07.2025
Kukurydza dla psa. Czy pies może jeść kukurydzę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kukurydza to dla psa zdrowa i bezpieczna przekąska? Sprawdź, czy swojego domowego czworonoga możesz częstować kukurydzą!
undefined
01.07.2025
Boczek dla psa. Czy pies może jeść boczek?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Boczek wydaje się dobrym przysmakiem dla psów – w końcu to kawałek mięsa. Jednak czy na pewno pies może go jeść bez żadnych ograniczeń? Sprawdź, czy psu można dać boczek!
undefined