21.10.2020
Masło dla psa. Czy pies może jeść masło?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chyba żaden psiak nie oprze się kromce chleba z masłem! Ale czy taka przekąska na pewno będzie dla niego zdrowa? Sprawdź, czy pies może jeść masło!
fot. Shutterstock
Pełne nasyconych tłuszczów masło wzbudza wiele kontrowersji. Często postrzegane jest jako niezdrowy dodatek, który może powodować otyłość i przyczyniać się do przeróżnych poważnych chorób. Jednak zapach świeżego chleba z masłem skusi nie tylko nas – jest równie apetyczny dla niejednego domowego czworonoga! Czy pies może jeść masło? Sprawdźmy!
Z czego składa się masło?
Masło to skondensowany tłuszcz, który otrzymuje się ze śmietany z mleka krowiego, koziego lub owczego. Nazwa ta zarezerwowana jest wyłącznie dla produktów, które nie zawierają domieszki olejów roślinnych. Masło składa się niemal wyłącznie z tłuszczu (80-90%, w tym ponad połowa to tłuszcze nasycone) i wody (do 16%). Z tego względu jest naprawdę kaloryczne – 100 g masła zawiera ponad 700 kcal! Oprócz tłuszczu i wody masło zawiera śladowe ilości białka i węglowodanów, głównie laktozy. Może być również wzbogacone o przeróżne dodatki, takie jak sól czy czosnek. W maśle obecne są dość duże ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczu – A, D, E – oraz beta-karoteny nadające mu żółtawą barwę. Wbrew powszechnej opinii dzienne spożycie 14 g masła nie zwiększa ryzyka chorób serca. Może za to obniżyć ryzyko zgonu z powodu cukrzycy.
Czy pies może jeść masło?
Ze względu na wysoką kaloryczność masło nie powinno stanowić stałego elementu diety domowego czworonoga. Duża dawka tłuszczu podana jednorazowo może wywołać silną biegunkę lub wymioty. Regularne podawanie psu masła może natomiast przyczynić się do chorób trzustki i otyłości. Okazjonalne podanie psiakowi niewielkiej ilości masła nie powinno mu jednak zaszkodzić. Jeśli chcemy pozwolić psiakowi na taką przyjemność, należy wybierać masło bez żadnych przypraw i soli. Trzeba również pamiętać, że czworonogi cierpiące na silną nietolerancję laktozy mogą reagować na ten tłuszcz rozstrojem żołądka. Ze względu na niewielką zawartość białka masło może także wywołać reakcje alergiczne u wrażliwszych zwierzaków. Dlatego jeśli chcemy wzbogacić dietę naszego podopiecznego o zdrowe tłuszcze zwierzęce, warto zamiast masła podawać mu olej z łososia – również z umiarem!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined