02.12.2020
Naleśniki dla psa. Czy pies może jeść naleśniki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ciasto na naleśniki zawiera składniki, które mogą zaszkodzić domowemu czworonogowi? Sprawdźmy, czy pies może jeść naleśniki!
fot. Shutterstock
Cienkie placki z ciasta to doskonały sposób na śniadanie czy obiad, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Przepada za nimi także wiele domowych czworonogów, które za kawałek naleśnikowego placka zrobią niemal wszystko! Czy jest to odpowiednia przekąska dla zwierzaka? Sprawdźmy, czy pies może jeść naleśniki!
Co zawierają naleśniki?
Naleśniki to potrawa znana już od stuleci. Spożywa się je w Azji i prawie we wszystkich krajach Europy. Ciasto na naleśniki przygotowywane jest zazwyczaj z mąki pszennej, jajek, mleka i oleju roślinnego. Gotowe do smażenia ciasto może zawierać także przeróżne dodatki – sól, przyprawy, tarte warzywa czy wiórki sera żółtego. Same naleśniki mogą być jedzone na niezliczoną ilość sposobów. Można je smarować serkiem, nutellą, dżemem albo zawijać z kapustą, mięsem, warzywami, grzybami… Możliwości jest naprawdę wiele!
Nic więc dziwnego, że naleśniki to potrawa, która często gości w polskiej kuchni i nadaje się niemal na każdą okazję. Cienkie placki kuszą także psiaka – niektórzy opiekunowie używają naleśników do nagradzania zwierzaka na treningach za prawidłowo wykonane komendy i sztuczki. Jednak czy częstowanie psa naleśnikami na pewno jest dla niego zdrowe?
Czy pies może jeść naleśniki?
Naleśniki zawierające mąkę, mleko, jaja i olej stanowią dla psów wyjątkowy przysmak. Jednak nie każdy czworonóg będzie czuć się dobrze po takiej przekąsce! Wchodzące w skład naleśnikowego ciasta mleko może u wrażliwszych psów powodować niestrawność, a nawet biegunki. Naleśniki nie powinny być także podawane zwierzakom z alergią na drób lub jaja. Wysoka zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów i oleju niewskazana jest również dla czworonogów, które walczą z nadwagą lub otyłością. Zbyt częste podawanie psu naleśników przyprawionych solą może natomiast prowadzić do problemów z nerkami. Jednak niewielki kawałek suchego naleśnika podany okazjonalnie zdrowemu pupilowi nie powinien mu zaszkodzić. Warto jednak unikać podawania psu naleśników z przeróżnymi dodatkami, które często zawierają wysoką dawkę cukru, przypraw, soli czy cebuli.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined