21.04.2013

Czy pies zaakceptuje małe dziecko?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Od sześciu lat mamy kundelka, którego znaleźliśmy nad morzem. Pomimo tylu wspólnych lat jest nieufny wobec obcych, szczególnie mężczyzn. Prawdopodobnie zanim do nas trafił, był bity. Pies bardzo kocha moją żonę i dorosłą córkę, ze mną też ma dobre relacje. Latem urodzi nam się wnuczek. Obawiamy się, że nasz pies nie zaakceptuje maleństwa. Co prawda nie mieszkamy z córką, ale ma ona mieszkanie w tej samej miejscowości i widujemy się prawie codziennie. Pies jest nieco większy niż jamnik, dość zaczepny, nie boi się większych od siebie pobratymców. Jak przygotować naszego kundelka na pojawienie się małego dziecka?

fot. Thinkstock

Zwykle zachowania wobec innych psów, nawet te agresywne, nie przenoszą się na zachowania wobec ludzi. Najczęściej zaczepnie zachowuje się pies, który obawia się zagrożenia i stara się je oddalić od siebie. Dlatego może unikać lub atakować mężczyzn – oba zachowania pokazują, że postrzega ich jako groźnych.

Skoro wobec opiekunów pies zachowuje się przyjaźnie, prawdopodobnie tak samo będzie się zachowywać w obecności dziecka i nie ma co się martwić na zapas. Oczywiście nigdy nie wolno zostawić psa i dziecka bez nadzoru, to podstawowa zasada bezpieczeństwa.

Jeśli psa, który znajduje się blisko dziecka, będą spotykać miłe rzeczy (np. smakołyki), to w krótkim czasie obecność małego człowieka stanie się zapowiedzią przyjemnych zdarzeń, a nie czymś, czego trzeba się obawiać.

Najczęstszym błędem jest wyganianie psa z pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, a więc izolowanie go od niemowlęcia. Wtedy poczucie zagrożenia i irytację zwierzak kojarzy z maluchem, gdy więc dziecko się pojawia, pies nie czuje się komfortowo.

Podsumowując, proszę nadzorować kontakty psa z dzieckiem, zawsze nagradzać czworonoga, gdy obok znajduje się maleństwo i budować jak najwięcej miłych skojarzeń związanych z niemowlęciem. Chodzi przecież o to, by kundelek polubił nowego członka rodziny. JG

 

Przeczytaj więcej:

Ucz psa jak dziecko i dziecko jak psa

Pies z klanu

Pies i dziecko: pudel izolowany od dziecka 

Pies i dziecko: rodezjan i niemowlak 

 

Więcej porad czytaj TUTAJ.

Pytanie do eksperta możesz zadać TUTAJ

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s