Oczami człowieka i psa! Dlaczego pies pilnuje rzeczy?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Pies kradnie coś, ucieka i pilnuje rzeczy? Dlaczego to robi? Zazwyczaj po to, by wzbudzić u opiekuna zainteresowanie.

dlaczego pies pilnuje rzeczy

fot. Shutterstock

Zauważyłeś, że twój pies pilnuje rzeczy, które w jego mniemaniu są niezwykle wartościowe? Dlaczego to robi? U szczeniąt takie zachowanie zazwyczaj wiąże się z zabawą, jednak u dorosłych psów może to stać się już niemałym problemem, kiedy próba odebrania pilnowanej rzeczy kończy się pogryzieniem.

Dlaczego pies pilnuje rzeczy? Oto, co myśli o tym pies Frodo…

Co za pytanie! A po co jestem psem, jeśli nie właśnie po to, żeby bronić rzeczy moich i mojego człowieka? Któż mógłby oczekiwać, że będę spokojnie patrzył, jak np. złodzieje wynoszą fotele z naszego ogrodu? Pogoniłbym ze wszystkich sił! To chyba zrozumiałe, że przed obcymi należy bronić i pilnować, gdy jest się szanującym się psem. Ale już np. nie dać piłki Aneci, to byłaby zbrodnia. Zasady domowe zostały jasno ustalone w moim dzieciństwie i nic od tamtej pory się nie zmieniło.

Anecia może wziąć wszystko, co chce, nawet najlepszy kąsek albo pluszaka. Czasem mnie kusi, żeby ukryć tylko dla siebie jakąś zdobycz. Chciałem kiedyś zakopać mojego pluszowego królika, ale zaraz pomyślałem, że jeśli go zakopię, to Anecia już nigdy mi go nie schowa, żebym mógł go szukać. Bo przecież ona go za Chiny nie znajdzie w tej ziemi! I nie zakopałem. Przyniosłem do domu, trochę tylko ubrudzonego, i położyłem Aneci na kolanach. Od razu wiedziała, co z nim zrobić, a ja miałem wspaniałą zabawę, bo ukryła go aż za komórką na narzędzia. Trochę mi zajęło, żeby tam trafić. Dobra Anecia! Oddam jej każdą zabawkę!

Dlaczego pies pilnuje rzeczy? Oto, co myśli o tym behawiorystka Aneta…

Pies musi potrafić oddawać opiekunowi wszystko – zabawki, miskę, smakołyki, patyk. To zasada bezpieczeństwa. Nie może warczeć albo w inny sposób wyrażać niezadowolenie przy próbie odebrania mu przedmiotu, bo taka próba nie powinna być dla niego stresem. To podstawa zaufania we wspólnym życiu. Idealnie, jeśli na komendę, np. „puść”, psiak sam wypuszcza przedmiot. Wymaga to szkolenia, bo porzucanie zdobyczy nie jest dla niego naturalnym zachowaniem. Jednak wszyscy mieszkający z psem muszą mieć swobodę w sięganiu po psie zabawki czy jedzenie i od początku należy tak wychowywać pupila, by to akceptował.

Oczywiście, gdyby ktoś obcy chciał odebrać mu przedmiot trzymany w pysku czy wynieść z posesji rzeczy opiekunów, pies ma prawo ich bronić. Ostrzegawcze warknięcie na widok obcej ręki wyciąganej po nie jest działaniem uprawnionym ze strony psa i nie można się dziwić, że pilnuje on przed obcymi rzeczy należących do jego ludzkiej rodziny. Jeśli jednak broni rzeczy przed swoim człowiekiem, jest to sygnał wskazujący na zaburzenie relacji między zwierzęciem i opiekunem. Należy wtedy przyjrzeć się sytuacjom, w których zwykle budowane jest zaufanie, np. wspólnym zabawom, karmieniu, spacerom itp. Powodów, dla których psy pilnują rzeczy, może być kilka, więc zawsze należy zbadać konkretny przypadek. W uczeniu pupila właściwych zachowań sprawdzą się zabawy nieoparte na rywalizacji o przedmiot.

Autor: Aneta Awtoniuk

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się