Dyszenie u psa. Dlaczego pies to robi?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Dlaczego pies dyszy? Czy jest to niepokojący objaw? A może nie ma się czym martwić? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

dyszenie u psa

fot. Shutterstock

Dyszenie u psa jest normalnym objawem – jeśli nie towarzyszą temu inne dolegliwości. Psy mają zupełnie inną fizjologię niż ludzie. Spójrz na nie – mają na sobie sierść. To odpowiednik naszego okrycia wierzchniego. A teraz wyobraź sobie, że biegasz w słońcu, mając na sobie płaszcz, i nie możesz go zdjąć. Po pewnym czasie zaczniesz się pocić i szukać czegoś zimnego do picia – im napój będzie chłodniejszy, tym lepiej. Jak to wygląda u psów?

Dyszenie u psa

To normalne, że psy dyszą. Co więcej, jest to konieczne, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury ciała, ich skóra nie poci się tak jak u człowieka. Psy pocą się przez poduszki łap, ale dyszenie umożliwia im skutecznie regulować temperaturę ciała. Szybkie, płytkie oddychanie z otwartym pyskiem i wywieszonym językiem może być spowodowane podnieceniem, paniką, nagłym bólem, szokiem czy przegrzaniem. Może także wystąpić po dużym wysiłku lub w czasie upałów.

Istnieją dwa typy dyszenia: normalne i nienormalne. To pierwsze zwykle występuje, gdy organizm psa się przegrzewa i uważane jest za naturalną, zdrową reakcję. Z kolei nieprawidłowe oddychanie może być oznaką, że twój pies zmaga się z problemem fizycznym lub emocjonalnym, który wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.

Różnicę między dyszeniem normalnym a takim, które powinno niepokoić, można rozpoznać m.in. po tym, że:

  • Występuje wtedy, kiedy na dworze nie jest na tyle ciepło, aby twój pies musiał regulować temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie.
  • Jeśli dyszenie jest głośniejsze i świszczące, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii.
  • Jeśli zauważyłeś, że dyszenie jest dla twojego psa znacznie większym wysiłkiem niż dyszenie, które ma na celu ochłodzenie jego ciała.

Dyszenie może się zdarzać również psom otyłymstarszym. Jeśli nie trwa długo i domyślamy się jego przyczyny, nie ma powodu do niepokoju. Gdy jednak powtarza się często, może świadczyć o anemii, a także krwotoku wewnętrznym.

Szybkie oddechy bez dyszenia świadczą z kolei o tym, że klatka piersiowa psa nie może się rozszerzać lub płuca nie napełniają się powietrzem przy każdym oddechu. Dzieje się tak na przykład przy złamaniu żeber, ale szybkie oddechy mogą też oznaczać ciężką niewydolność serca.

Głębokie, ciężkie oddechy lub sapanie świadczy o tym, że drogi oddechowe zwierzęcia są niedrożne.

Dyszenie u psa a kaganiec

Wielu opiekunów psów uważa, że kaganiec jest zbędnym gadżetem. Niestety to błędne myślenie. Są sytuacje, w których naprawdę się przydaje – tylko ja go używać, gdy na dworze upał?

Warto już od najmłodszych lat zapoznać pupila z kagańcem, by przy próbie jego założenia zaoszczędzić psu stresu. Kaganiec może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Po pierwsze jest on wymagany w środkach transportu publicznego (pociągi, autobusy czy tramwaje). Po drugie, jeśli nie wiemy, jak pies zareaguje na zabiegi weterynaryjne, to kaganiec może okazać się niezwykle przydatny. Tak naprawdę kaganiec doskonale sprawdzi się we wszystkich sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji naszego pupila.

Ważne jest jednak wybranie odpowiedniego kagańca. Należy postawić na taki, w którym pies będzie mógł czuć się swobodnie, otworzyć pysk, napić się wody, a co najważniejsze – oddychać. Dlatego najlepszym wyborem jest kaganiec fizjologiczny, który umożliwia zwierzęciu dyszenie i regulowanie temperatury, gdy musi się ochłodzić. Nie wolno zakładać psu kagańca weterynaryjnego – materiałowego – w którym nie może otworzyć pyska ani oddychać!

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s