11.04.2017
Czy zabawa szarpakiem wywołuje agresję?
Ewelina Włodarczyk
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Dzień dobry,
czytałam jakiś czas temu, że bawienie się z psem szarpakiem może nauczyć go agresji, bo szarpanie zabawki przypomina rozrywanie ofiary. To prawda?
Prawidłowa zabawa szarpakiem (to znaczy taka w której nie rozdrażniamy psa, nie wywołujemy strachu czy złości) nie ma nic wspólnego z agresją. Przeciąganie się, czy dostosowane do siły psa szarpanie, uruchamia zachowania z kręgu zachowań łowieckich, a nie agresywnych.
Popęd łowiecki i popęd agresji to dwa różne popędy, kontrolowane przez różne mechanizmy i nie należy ich mylić ani łączyć. Bawienie się z psem szarpakiem do doskonały element budowania więzi, motywowania psa do współpracy, czy nagradzania za właściwe zachowania.
Jeśli nasz pies chętnie podejmuje taką aktywność i sprawia mu ona przyjemność, warto to wykorzystać i bawić się z nim w przeciąganie.
Ewelina Włodarczyk
Psycholog, Instruktor Szkolenia Psów, behawiorysta
Centrum Kynologiczne Canid
www.canid.pl
Uniwersytet Mikołaj Kopernika w Toruniu
Zakład Etologii i Psychologii Porównawczej
Magister psychologii, zoopsycholog, behawiorysta. Specjalista Terapii Zachowania Zwierząt Towarzyszących. Instruktor Szkolenia Psów Canid. Założycielka Centrum Kynologicznego Canid.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined