04.01.2019
Ile razy dziennie karmić psa? Jedzeniowy rozkład jazdy!
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile razy dziennie powinien jeść pies? Czy żywienie dużego i małego psa czymś się różni? Rozwiewamy wasze wątpliwości!
fot. Shutterstock
Psy kochają rutynę. Uwielbiają, gdy wszystko dzieje się zgodnie z codziennym rytmem. To pozwala im poczuć się bezpiecznie. Jednym z najważniejszych elementów tej codziennej rutyny są pory posiłków. Dlatego dobrze wiedzieć, jak rozplanować psu śniadania, obiady i kolacje, by jego brzuszek był regularnie napełniany, a głowa spokojna i zrelaksowana. Dowiedzmy się zatem, Ile razy dziennie karmić psa.
Ile razy dziennie karmić psa?
To, ile posiłków w ciągu dnia powinieneś podać swojemu psu, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku – szczeniaki karmimy częściej niż dorosłe psy. A im szczeniak mniejszy, tym częściej. Ale wpływ na liczbę posiłków ma też tryb życia psa. Bardziej aktywny będzie potrzebował więcej pożywienia dostarczanego w kilku porcjach. Kanapowiec zadowoli się dwoma niewielkimi posiłkami. Znaczenie ma także wielkość czworonoga – mały pies ma mniejszy żołądek, trudniej mu więc będzie najeść się na zapas, w przeciwieństwie do olbrzyma, który jest w stanie zmagazynować pożywienie na wiele godzin.
Jakich zasad przestrzegać?
Najważniejsze: nigdy nie karmimy psa przed spacerem lub innym rodzajem ruchu (np. zabawą z innym psem w ogrodzie czy szaleństwami z piłką w domu). Chodzi o to, by uniknąć skrętu żołądka, który jest niebezpieczny przede wszystkim dla dużych psów, ale nie tylko. Po posiłku pies powinien przynajmniej godzinę odpoczywać. Należy go więc karmić po powrocie ze spaceru. Dajmy mu tylko z kwadrans odsapnąć – kto z nas chciałby zjeść obiad chwilę po przebiegnięciu maratonu?
Niejadek kontra miska
A co z psami, które niespecjalnie lubią jeść? Czy karma może leżeć cały dzień w misce, aż psiak nabierze na nią ochoty? Z pewnością nie! Psa niejadka również powinniśmy karmić zgodnie z planem (czyli – jeśli jest to zdrowy dorosły pies – przeważnie dwa razy dziennie). Miskę napełniamy wyliczoną dawką i stawiamy przed psem na 15 minut. Bez względu na to, ile zje, zabieramy ją po kwadransie. Gdy znów nadejdzie pora karmienia, postępujemy tak samo. Ważne, by między kolejnymi próbami psa nie dokarmiać. Prędzej czy później skorzysta z poczęstunku!
Jak karmić miniaturki i małe psy?
Najmniejsze psiaki, takie jak chihuahua (która waży ok. 2 kg), ale też nieco większe, jak york (ważący 3 kg), muszą jeść częściej niż przepisowe dwa razy dziennie. Wynika to z tego, że pieski te mają małe żołądki – powinny więc dostawać posiłki częściej (trzy razy dziennie), ale za to mniejsze porcje. Podobnie jest z wodą – miniaturki piją mało, lecz często. Wszystko to prowadzi do tego, że małe psiaki powinny częściej wychodzić na dwór, by mogły się załatwić – warto o tym pamiętać!
Plan dnia
Ile razy dziennie karmić psa? Poznaj jedzeniowy rozkład jazdy dla psa w każdym wieku – szczeniaka, dorosłego i starszego!
Szczeniak
Karmienie szczeniaczka nierozerwalnie łączy się z treningiem czystości. Mamy bowiem jak w banku, że mały piesek – gdy tylko zje i się napije – zaraz będzie się rozglądał za miejscem do załatwienia się. Trzeba więc reagować szybko i dobrze wszystko zaplanować – zarówno pory posiłków, jak i spacerów.
Przykładowy plan dnia szczeniaka:
- 7.00 – spacer
- 7.30 – śniadanie
- 8.00 – spacer
- 11.30 – II śniadanie
- 12.00 – spacer
- 15.30 – obiad
- 16.00 – spacer
- 19.30 – kolacja
- 20.00 – spacer
- 22.00 – spacer
- 24.00 – spacer
Dorosły
Przeciętnie zdrowy dorosły pies (większy niż miniaturka) powinien dostawać dwa posiłki dziennie. Najlepiej regularnie, co 12 godzin. Śniadanie i kolacja powinny być tej samej wielkości.
Przykładowy plan dnia dorosłego psa:
- 7.00 – spacer
- 8.00 – śniadanie
- 15.00 – spacer
- 20.00 – kolacja
- 22.00 – spacer
Senior
Starsze psy karmimy podobnie jak dorosłe dwa razy dziennie, tyle że trzeba wziąć pod uwagę ich malejące potrzeby kaloryczne. Warto więc nieco zmniejszyć porcje, a jeśli pies ma problemy z zębami, można przestawić go na inny rodzaj pożywienia niż sucha karma (np. jedzenie gotowane albo z puszki). Seniorzy wymagają też zwykle częstszych, choć krótszych spacerów.
Przykładowy plan dnia starszego psa:
- 7.00 – spacer
- 8.00 – śniadanie
- 13.00 – spacer
- 18.00 – spacer
- 20.00 – kolacja
- 22.00 – spacer
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined