05.08.2020
Jagody dla psa. Czy pies może jeść jagody?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Leśne jagody to doskonały dodatek do wielu dań na słodko. Czy pies też może je jeść? Sprawdź, czy te owoce są zdrowe także dla domowego czworonoga!
fot. Shutterstock
Małe, czarne kuleczki możemy znaleźć na krzewach od czerwca aż do września. Rosną przede wszystkim w lasach iglastych i mieszanych, gdzie nie dosięgają ich pestycydy i inne związki chemiczne. Ze względu na niepowtarzalny smak jagody stanowią częsty dodatek do przeróżnych dań, takich jak pierogi czy ciasta. Mogą być spożywane także w formie dżemów, soków czy jogurtów lub jedzone na surowo. Czy możemy poczęstować nimi też psa?
Co zawierają jagody?
Leśne jagody, zwane także czarnymi borówkami, uważane są za jedne z najzdrowszych owoców, jakie mogą znaleźć się w diecie człowieka. Nic dziwnego – zawarte w nich związki mają korzystny wpływ na cały nasz organizm. Bogate są w witaminę C, A i witaminy z grupy B oraz cenne składniki mineralne, takie jak selen, mangan i cynk.
Zawierają także przeróżne antyoksydanty, które niwelują wolne rodniki, chronią układ nerwowy i krwionośny. Substancje czynne zawarte w jagodach wpływają także pozytywnie na wygląd skóry, poprawiając jej elastyczność i nawilżenie. Zawarty w tych owocach błonnik pomaga na różne dolegliwości trawienne i reguluje pracę jelit. Jagody powinny znaleźć się także w diecie osób cierpiących na anemię, cukrzycę i infekcje bakteryjne. Czy owoce te będą tak samo zdrowe dla naszych domowych pupili?
Czy pies może jeść jagody?
Leśne jagody, tak jak borówki czy truskawki, są w pełni bezpieczne dla czworonogów. Ze względu na zawartość witaminy C polecane są przede wszystkim psiakom, które cierpią na problemy z pęcherzem. Natomiast wysoka dawka antyoksydantów może być pomocna w przypadku psów starszych, chorych i zagrożonych różnymi nowotworami. Niewielka ilość kalorii i duża zawartość wody oraz błonnika sprawiają, że owoce te stanowią doskonały dodatek do diety psiaków z nadwagą. Z ilością jagód w psiej misce nie należy jednak przesadzać – nadmiar błonnika może wywołać u zwierzaka biegunkę!
Najwięcej cennych właściwości mają nieprzetworzone, surowe jagody. Świeże, małe kuleczki mogą stanowić doskonałą nagrodę podczas szkolenia zwierzaka. Możemy je także dodać bezpośrednio do psiej miski. Co ważne, pupilowi nie powinniśmy podawać tych owoców z jakimikolwiek dodatkami, takimi jak jogurt czy cukier. Mogą one wywołać poważną niestrawność!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined