01.03.2023
Pies-ekolog? Dlaczego nie! 5 metod troszczenia się z psem o świat
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dbanie o naszą planetę nie ogranicza się jedynie do sprzątania po pupilu. Jak możesz dbać o środowisko, będąc opiekunem psa?
fot. Shutterstock
- Ogranicz zużycie plastiku do minimum
- Kupuj mniej, wybieraj mądrzej bądź zrób to sam
- Karm odpowiedzialnie
- Nie kupuj, adoptuj!
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile razem ze swoim psem produkujecie śmieci? Jeśli nie, to czas najwyższy! Będąc opiekunem psa, również możesz podejmować decyzje, które pomogą zadbać o środowisko. Chcesz dokonywać odpowiedzialnych wyborów? Już dziś zmień swoje nawyki.
Sprzątaj po swoim psie
Prawda jest taka, że dopóki nie wdepniemy w psią kupę, to nie dostrzegamy problemu. Nadal nie każdy opiekun poczuwa się do obowiązku, jakim jest sprzątanie po pupilu. A powinien. Po pierwsze, jest to część bycia odpowiedzialnym psiarzem. Po drugie, psie kupy mają negatywny wpływ na środowisko. Odchody twojego pupila są siedliskiem licznych bakterii, pasożytów. Ponadto znajdujące się w kupie fosfor i azot mogą doprowadzić do przenawożenia leśnej gleby, a w konsekwencji do zubożenia ekosystemu. Belgijscy naukowcy obliczyli, że psy rocznie pozostawiają po sobie aż 11 kg azotu i około 5 kg fosforu.
Ogranicz zużycie plastiku do minimum
Jak już wiesz - po psie sprzątać trzeba. Jak jednak połączyć to z byciem eko? Z pewnością odpadają woreczki foliowe. Najlepiej wybierać torebki papierowe czy korzystać z woreczków produkowanych przede wszystkim ze skrobi ziemniaczanej bądź kukurydzianej, które po około 45 dniach ulegają całkowitemu rozkładowi. Nie kupuj kolejnej plastikowej miski, która bardzo szybko się rysuje, przechodzi zapachem karmy, a przede wszystkim jest siedliskiem bakterii. Postaw na ceramiczne bądź te wykonane ze stali nierdzewnej - posłużą pupilowi przez wiele lat.
Kupuj mniej, wybieraj mądrzej bądź zrób to sam
Ogranicz kupowanie zabawek, które pies niszczy w zawrotnym tempie. Postaw na te, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów i po kilku minutach zabawy nie wylądują w koszu. Możesz też wykonać zabawki dla psa samodzielnie, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Daj drugie życie wysłużonemu polarowemu kocu i zrób z niego szarpak. Do wykonania tej zabawki możesz wykorzystać też starą bluzę, koszulkę czy spodnie jeansowe. Samemu możesz też zrobić matę węchową, która doskonale pobudzi psi zmysł węchu. Pamiętaj - ogranicza cię jedynie własna wyobraźnia.
Karm odpowiedzialnie
Coraz więcej opiekunów psów stawia na wartościowe odżywianie, włączając w swoje działania również troskę o środowisko. Alternatywą dla stosowania karm opartych na tradycyjnych źródłach białek jest zaopatrzenie pupila w jedną z najnowszych propozycji z linii Brit Care. Zrównoważone formuły Brit Care Sustainable, są odpowiednie dla psów na różnym etapie życia i o zróżnicowanych wymaganiach żywieniowych oraz przyjazne środowisku.
Zawierają ona białko z owadów, których hodowla jest nie tylko etyczna, ale także nie generuje szkodliwych gazów cieplarnianych, pozwala na obniżone zużycie prądu i wody. W efekcie linia charakteryzuje się ograniczeniem śladu węglowego o 35% względem karm opartych na tradycyjnych białkach. Marka postawiła też na opakowania, które w 100% nadają się do recyklingu.
Nie kupuj, adoptuj!
Adopcja psa to nie tylko ratunek dla bezdomnego zwierzęcia, ale też ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Według naukowców średniej wielkości pies generuje rocznie aż 700 kg CO2. W schroniskach przebywa wiele zwierząt, które czekają na nowy dom. Adoptując psa, przyczyniasz się do zmniejszenia liczby bezdomnych czworonogów, a także wspierasz walkę ze zmianami klimatu. Pamiętaj jednak, że opieka nad każdym psem, a szczególnie zwierzęciem po przejściach wiąże się z dużą odpowiedzialnością, często także pracą z behawiorystą.
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined