18.11.2020
Dieta psa – jak i czym karmić psa w zimie?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zima to bardzo wymagająca i trudna pora roku – zarówno dla psów mieszkających na zewnątrz, jak i przebywających w domu. Czworonogi potrzebują w tym okresie więcej energii, która pozwoli im się ogrzać. W związku z tym powinniśmy zadbać o większą kaloryczność ich posiłków. Jak to zrobić i czym najlepiej karmić psa zimą? Dowiedz się tego z naszego artykułu!
fot. Shutterstock
Psy śpiące na zewnątrz, w budzie są bardziej narażone na wyziębienie, dlatego powinny dostawać przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia. Dobrze jest też zapewnić mu stały dostęp do ciepłej wody do picia. Psy domowe natomiast częściej się przeziębiają i mają słabszą odporność. Przyczynia się do tego nagła zmiana temperatur, gdy pies wychodzi z ciepłego mieszkania na mróz. W obydwu przypadkach powinniśmy dołożyć wszelkich starań by spełnić specjalne potrzeby naszych podopiecznych w tej wymagającej porze roku.
Zadbaj o swojego psa zimą
Jesienią psy zaczynają wymieniać sierść na grubszą i bardziej gęstą, dzięki czemu łatwiej im chronić się przed mrozem. Niektórym rasom niskie temperatury nie przeszkadzają, ale są takie, o które szczególnie powinno się zadbać. Psy nocujące na zewnątrz powinny spać w ocieplonych budach, w których schronią się przed zimnem i wiatrem. Warto też sprawić pupilowi dobre, wygodne i ciepłe legowisko. Dla domowych czworonogów można kupić ubranka dla psów, które zapewnią im ciepło podczas spacerów. Nieodpowiednia opieka i pielęgnacja psów może w łatwy sposób doprowadzić do problemów zdrowotnych u psa: przeziębienia, reumatyzmu, chorób uszu czy oczu.
Dieta psa w zimie – jak powinna wyglądać?
Dieta twojego psa powinna być odpowiednio zbilansowana przez cały rok, ale w zimie powinieneś zwrócić na to szczególną uwagę. Pies powinien dostawać 1-2 posiłki regularnie i o stałych porach, do których jest przyzwyczajony. Jedzenie dla psa w okresie zimowym powinno być bardziej kaloryczne, ponieważ u jego przemiana materii jest wtedy dużo szybsza niż wiosną czy latem. Zadbaj o to, by kupować karmę dla psa o dobrym składzie, nie zawierającą sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Warto wybierać karmy zawierające kwasy omega-3 i -6, probiotyki i wyciągi z roślin.
Możesz zwiększyć porcje posiłków, by dostarczały one pupilowi wystarczającą dawkę energii potrzebnej do ogrzania ciała. Ryzyko, że pies w tym okresie przytyje jest mniejsze, a nawet jeśli przybędzie mu trochę masy, to nic złego się nie stanie, bo tkanka tłuszczowa pomoże mu lepiej znosić niskie temperatury. Jeśli przygotowujesz psu posiłki samodzielnie, możesz zwiększyć ilość mięsa na porcję ograniczając w ten sposób węglowodany. Białko i tłuszcz z mięsa będą dużo bardziej wartościowe niż węglowodany.
A co z psami na dworze?
Dla psów śpiących poza domem ważne jest by dostawały ciepły posiłek przynajmniej raz dziennie (jeśli karmisz psa suchą karmą, wystarczy że dolejesz do niej ciepłej wody). Być może zauważyłeś, że twój pies czasami je śnieg. Ma to miejsce zwykle w trakcie zabawy. Śnieg nie zastąpi psu picia, a jego zjedzenie może doprowadzić do bólu i zapalenia gardła. Pamiętaj, by w zimie zapewnić pupilowi stały dostęp do ciepłej (nie gorącej!) wody. W przypadku psów domowych temperatura posiłku i wody nie ma większego znaczenia, ale dla psów przebywających na zewnątrz ważne jest, by mogły się w ten sposób ogrzać.
W zimowej diecie psa tłuszcze odgrywają dużą rolę. Do posiłku możesz dodawać łyżkę oleju lub oliwy. Dzięki temu sierść psów staje się lepiej natłuszczona, a tym samym bardziej odporna na przenikanie wilgoci, która prowadzi do utraty ciepła. Deszcz czy śnieg będą po niej spływać. Aby zapewnić psu odpowiednią ilość tłuszczy możesz też kupić specjalne preparaty w aptece lub sklepie zoologicznym. Zima to trudny okres dla psów, zwłaszcza tych mieszkających przy domu, w budzie. Nie zaniedbuj w tym czasie opieki nad nimi i dołóż wszelkich starań by pomóc im ten okres przetrwać jak najlepiej.
Artykuł sponsorowany
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined