01.10.2022
Jak karmić wybrednego psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy to już kolejna paczka psiej karmy, która nie została nawet tknięta, gości na Twojej kuchennej półce? A może jako opiekun wybrednego psa przestałeś liczyć już kilogramy różnych rodzajów diet, które sprezentowałeś swoim sąsiadom?
Fot. Shutterstock
Jeśli jesteś przewodnikiem takiego psa, to dobrze wiesz, co to znaczy ostentacyjne odchodzenie od miski lub „kręcenie nosem” na coraz to nowe wersje smakowe i wymyślne zestawienia. Być może jednak jeszcze nie wykorzystałeś wszystkich możliwych opcji i istnieje jakiś sposób, którego nie znasz, aby zachęcić psa do spożywania posiłków?
Kiedy pies odmawia jedzenia
Zawsze warto rozpocząć swoje działania od wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych. Jeśli do tej pory pies spożywał oferowane mu posiłki bez problemów, a teraz nie chce do nich podchodzić, powinieneś zabrać swojego czworonoga do lekarza weterynarii. Odmawianie jedzenia może być związane z utkwieniem ciała obcego, problemami w obrębie zębów lub dziąseł, stanami zapalnymi jamy ustnej oraz innymi schorzeniami. Niekiedy niechęć do spożywania może mieć podłoże psychologiczne. Pojawienie się nowego domownika lub przeprowadzka mogą być na tyle dużymi zmianami w życiu psa, że wpływają one na apetyt. Warto zwrócić także uwagę na wiek zwierzęcia. Seniorzy z racji wieku miewają problemy z węchem, który odgrywa niezwykle ważną rolę przy wyborze pokarmu i jego spożywaniu.
Jak pomóc psiemu niejadkowi?
Istnieje szereg rozmaitych porad, które są w stanie pomóc i wpłynąć regulująco na apetyt zwierzęcia. Wśród nich poleca się:
- Wprowadzenie stałego harmonogramu posiłków.
Warto podawać karmę o konkretnych porach dnia, w tym samym miejscu i z pozostawieniem jej na około kwadrans. Po upłynięciu tego czasu miska powinna zniknąć i pojawić się ponownie wraz z kolejną godziną przeznaczoną na serwowanie. W przeciwieństwie do oferowania pokarmu stale w misce, taki zabieg pomaga ustabilizować psi apetyt.
- Zapewnienie psu ruchu oraz atrakcyjności serwowanej karmie.
Zwiększenie dawki ruchu wpływa pozytywnie na apetyt. Ponadto z kolei brak aktywności sprawi, że pies nie będzie miał przede wszystkim okazji do spalenia przyjmowanych kalorii, a po drugie rozleniwi jego układ pokarmowy. Atrakcyjne serwowania oznacza użycie zabawy, np. zabawek węchowych typu mata.
- Zrezygnowanie ze zbyt wielu przekąsek.
Oczywiście wspólne zabawy i szkolenie są psu bardzo potrzebne, ale warto zastanowić się nad inną motywacją lub zmniejszeniem ilości podawanych smakołyków. Ich niekontrolowana ilość może dawać spory zastrzyk energii, sprawiając, że pies nie będzie już po prostu głody i zrezygnuje ze swojej pełnoporcjowej karmy.
Waga smakowitej karmy
Nawet najlepiej skomponowana karma nie będzie dla psa atrakcyjna, jeśli nie okaże się smakowita. Jej skład powinien być dopasowany do potrzeb względnego mięsożercy, toteż powinien obfitować w odpowiednią dawkę mięsa. W bezzbożowych karmach linii Carnilove True Fresh zastosowano tylko i wyłącznie świeże mięso, którego przypada aż 600g na 1kg gotowej karmy. Wpływa to na kuszący aromat każdej granulki, ale przede wszystkim na jej smakowitość!
W przeprowadzonych w listopadzie 2021 roku testach smakowitości zorganizowanych przez Niemiecki Instytut Badawczy SAW Marktforschung dowiedziono, że Carnilove True Fresh jest najbardziej smakowitą karmą, którą sprawdzano w blisko 20-letniej historii placówki!
Ponadto na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt – wysoka strawność karmy, będąca na poziomie 95%. Dzięki temu każda oferowana porcja nie jest duża, a posiada wszelkie, odpowiednio skoncentrowane składniki. Co więcej, jeśli obawiasz się, że kolejna zmiana rodzaju posiłku spowoduje u Twojego psa przykre niespodzianki w postaci biegunki, z Carnilove True Fresh ryzyko jest o wiele niższe. Wysoka strawność wpływa także na zmniejszenie niepożądanych reakcji organizmu na nowy pokarm.
Chociaż codzienne próby trafienia w gusta wybrednego psa nie należą do najłatwiejszych, to wcielenie powyższych rad powinno pomóc w okiełznaniu apetytu czworonoga i w zaprowadzeniu porządku w planie dnia. Jako odpowiedzialny opiekun nie zapominaj o byciu cierpliwym i konsekwentnym wobec swojego ulubieńca, dając mu również odpowiedni czas na zapoznanie się z nowym rodzajem pokarmu spoczywającym w jego misce.
Dowiedz się więcej o karmach Carnilove!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
10.08.2023
Dlaczego pies liże łapy? Poznaj najczęstsze przyczyny!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Twój pies intensywnie liże łapy po spacerze? A może robi to bez względu na porę dnia? Sprawdźmy, dlaczego pies liże łapy i kiedy takie zachowanie powinno wzbudzić nasz niepokój!
undefined
08.08.2023
Czy psy się pocą? Wszystko, co musisz wiedzieć o termoregulacji u psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Latem ludzie walczą z oznakami pocenia się. Jednak nawet podczas największych upałów nie zauważymy śladu potu na sierści psa! Czy psy się pocą? Sprawdź, jak twój pupil pozbywa się nadmiaru ciepła z organizmu!
undefined
07.08.2023
Choroba lokomocyjna u psa. Jak przetrwać podróż z psem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroba lokomocyjna dotyka psy tak samo, jak ludzi – cierpi na nią co szósty czworonóg, a prym w tym zestawieniu wiodą szczenięta. Przeczytaj, jak objawia się choroba lokomocyjna u psa i jak pomóc psu, który wymiotuje podczas jazdy samochodem.
undefined