29.07.2022
Jak nauczyć psa, by nie szczekał na dzwonek do drzwi?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój pies za każdym razem szczeka na dzwonek do drzwi? Chociaż może wydawać się to uroczą troską o bezpieczeństwo domowników, warto zacząć pracować nad eliminacją takich zachowań.
Fot. Shutterstock
W artykule przedstawimy metody, które pozwolą ci nie tylko nauczyć psa nowych zachowań i wyeliminować te niepożądane, lecz także wzmocnić więź między wami. Dobrze przeprowadzony trening to doskonały sposób na poprawę zaufania i podniesienie pewności siebie czworonoga.
Odwrażliwianie psa na dźwięk
Twój pies szczeka na dzwonek do drzwi, ponieważ ma z nim pewne skojarzenia. Dla niektórych zwierzaków będzie to ekscytacja z powodu powrotu opiekuna do domu, dla innych strach i lęk przed gośćmi. Dlatego początkiem waszej pracy powinno być odwrażliwianie czworonoga na ten dźwięk.
To proces, podczas którego niezwykle ważne jest stopniowe zwiększanie trudności. Najpierw zacznij od delikatnego pukania w mebel z daleka od drzwi wejściowych. Możesz do tego wykorzystać również nagranie, by dokładniej kontrolować poziom jego głośności. Rozpocznij od cichych dźwięków, ale na tyle głośnych, by pies je usłyszał. Jeśli zareaguje na nie spokojnie, nagrodź go ulubionym smakołykiem. Po kilkukrotnym powtórzeniu tej czynności spróbuj zwiększyć głośność. Jeżeli twój podopieczny zacznie szczekać, oznacza to, że za bardzo się spieszysz.
Gdy oswoisz psa z dźwiękiem, możesz przenieść się do miejsca znajdującego się bliżej drzwi wejściowych. Staraj się stosunkowo szybko nagradzać zwierzaka, jeszcze zanim ten zacznie szczekać. Kiedy uda wam się wypracować odpowiednią reakcję tuż przy drzwiach, przejdźcie do ćwiczeń z asystentem, na przykład którymś z członków rodziny.
Nierzadko szczekaniu na dzwonek do drzwi towarzyszy także skakanie na gości. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z obydwoma zachowaniami jest nauczenie psa komendy „idź na miejsce” na dźwięk pukania czy dzwonienia. Jeśli Twój podopieczny od dawna reaguje ekscytacją lub lękiem w takich sytuacjach, jego szkolenie może być bardziej czasochłonne, ale zdecydowanie warto je rozpocząć.
Naukę nowej komendy zacznij od naprowadzania zwierzaka smakołykiem na legowisko lub klatkę, w której ma się położyć. Zamiast podawać mu go z dłoni, lepiej rzucić w wybrany punkt, dzięki czemu psiak będzie wiedział, że, nawet jeśli się oddalisz, nagroda pozostanie w tym samym miejscu. Powtórz ćwiczenie kilka razy, a przy każdej kolejnej próbie wykonuj mniej wyraźne ruchy naprowadzające. W przypadku, gdy zwierzak opuści posłanie bez komendy zwalniającej, zamiast nagrody spokojnie odprowadź go na miejsce.
Z czasem, kiedy opanujecie ten etap trudności i pies będzie kojarzył gest z koniecznością udania się na swoje miejsce, możecie dołączyć komendę słowną czy dźwięk pukania. Podobnie jak w przypadku nauki każdej komendy nagradzaj zwierzaka za poprawne wykonanie zadania. Gdy mu się nie uda, odprowadź go na miejsce.
Redakcja poleca:
1. Dlaczego pies gryzie smycz? Sprawdź, jak temu zaradzić!
2. Złota dwunastka Margaret Hughes. Jak oswoić psa z otoczeniem?
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined