09.03.2020
Jak odchudzić psa po zimie? Oto 6 skutecznych porad!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Chcesz odchudzić psa po zimie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Z tymi sprawdzonymi trikami nie będzie to dla ciebie trudne!
fot. Shutterstock
Kto podczas zimy nie przybrał na wadze, niech pierwszy rzuci kamieniem! Brzydka pogoda i brak słońca skutecznie zniechęcają nas do aktywności fizycznej. Zamiast wybrać się na długi spacer z psem, wolimy spędzać wolne chwile zagrzebani pod kocem, pijąc gorącą herbatę. Odbija się to niestety na naszej wadze… a psiak tyje razem z nami! Na szczęście odłożone podczas zimy zapasy tłuszczyku da się dość szybko zgubić. Szczególnie gdy wiemy, jak skutecznie odchudzić psa po zimie. Oto 6 wskazówek, które przy odrobinie determinacji pozwolą przywrócić zgrabną sylwetkę naszemu czworonogowi.
Jak odchudzić psa po zimie?
By nasz psiak zgubił dodatkowe kilogramy, nie trzeba zapisywać go na siłownię czy podawać odchudzających suplementów. Nawet niewielkie zmiany w codziennej rutynie mogą przynieść oszałamiające efekty! Jednak jeśli chcemy skutecznie odchudzić psa po zimie, powinniśmy być konsekwentni i nie poddawać się. Nawet jeśli początkowo nie widzimy żadnych efektów. Cierpliwość i determinacja to podstawa!
1. Zacznij od konsultacji
Wizyta u weterynarza to dobry pomysł na rozpoczęcie waszej walki z nadmiarowymi kilogramami. Specjalista zważy i dokładnie obejrzy czworonoga, a następnie doradzi, ile psiak powinien schudnąć. Jeśli macie wątpliwości, czy dodatkowy tłuszczyk to wina wyłącznie zimowego lenistwa, możecie poprosić o wykonanie dodatkowych badań. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy często powodują tycie u psów – ich wykluczenie da wam zielone światło do podjęcia kolejnych kroków prowadzących do skutecznego odchudzenia pupila.
2. Nie spiesz się, bo to niezdrowo!
Nawet jeśli twój psiak ma naprawdę dużo do zgubienia, nie powinieneś się spieszyć podczas odchudzania! Zbyt szybka utrata masy może nieść ze sobą szkodliwe dla zdrowia konsekwencje, takie jak zaniki mięśni, niedożywienie czy ogólne osłabienie organizmu. Tak jak w przypadku ludzi, chudnąć należy powoli i z głową. Co tydzień waż swojego pupila i notuj, ile schudł od poprzedniej kontroli – dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, jakie postępowanie pozwala na stopniową walkę z psią nadwagą.
3. Odmierzaj ilość karmy
Posiłki odmierzane „na oko” to największy wróg odchudzania! Ilość karmy, jaką podajesz swojemu pupilowi, powinieneś każdorazowo dokładnie zważyć. Niestety plastikowe miarki do karmy nie zawsze są wystarczająco dokładne – na nieodpowiednie dawkowanie pokarmu narażone są w szczególności te psy, których opiekunowie używają miarek innej firmy, niż podawana psu karma. Różnica w wielkości granulek i kaloryczności karmy może sprawić, że nieświadomie przekarmiasz swojego psa. Dlatego wielkość psich posiłków najbezpieczniej jest odmierzać za pomocą wagi kuchennej. Informacje o odpowiednim dawkowaniu karmy znajdziesz zawsze na opakowaniu lub na stronie producenta.
4. Unikaj głodzenia psa
Mniejsza ilość karmy to nie tylko mniej kalorii. Drastycznie obcinając psiakowi racje żywnościowe, możesz niechcący doprowadzić do poważnych niedoborów. Zbyt mała ilość białka, mikro- i makroelementów oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych to prosta droga do wyniszczenia organizmu. Również sam tłuszcz nie może zostać całkowicie wyeliminowany z psiej diety, nawet podczas odchudzania. Psiak, który ciągle jest głodny, może także stać się drażliwy, a nawet agresywny – w końcu nikt nie lubi uczucia ciągłego wiercenia w brzuchu. W odchudzaniu czworonoga najbardziej pomocne są wysokomięsne karmy o ograniczonej ilości węglowodanów. Zapewniają one psu wysoki poziom niezbędnych składników pokarmowych i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu.
5. Zrezygnuj z kalorycznych przekąsek
Kawałek kotleta, kilka chipsów czy kostka sera żółtego to dla psa prawdziwa bomba kaloryczna! W skutecznym odchudzaniu psa mogą także przeszkadzać niektóre nagrody używane podczas szkolenia lub gryzaki. Szczególnie jeśli nie są wliczone w dzienny limit kaloryczny. Zastąpienie nagród granulkami karmy odłożonymi z psiego śniadania i podawanie niskokalorycznych gryzaków, takich jak marchewka (zamiast tłustych suszonych uszu), pozwoli psu szybciej schudnąć!
6. Zwiększ ilość ruchu
Wiosenne słońce i budząca się do życia przyroda aż proszą, by z nich skorzystać! Jeśli chcesz odchudzić psa po zimie, staraj się jak najczęściej zabierać go na długie spacery. Unikaj jednak zmuszania czworonoga do nadmiernego wysiłku, skakania przez przeszkody czy biegania przy rowerze. Stawy psa z nadwagą i bez tego są już nadmiernie obciążone. Postaw na swobodny, niewymuszony ruch na długiej lince i pozwól pupilowi eksplorować otoczenie we własnym tempie. Stopniowo wydłużaj spacery, jeśli zauważysz, że czworonóg nabiera kondycji. Regularne przechadzki na łonie natury to świetny sposób, by także sam opiekun psiaka zrzucił nadmiarowy tłuszczyk odłożony przez zimę!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined