21.02.2019
Jak opiekować się psem, który był na łańcuchu?
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Witam serdecznie,
piszę z prośbą o dość nietypową poradę.
Jak zacząć socjalizację psa trzymanego od około (a może nawet ponad) 10 lat na łańcuchu?
Pies raczej nie jest agresywny, ale niestety nie miał zbyt dużego kontaktu z człowiekiem (ograniczał się do podania psu miski z jedzeniem i wodą).
Proszę o wszelkie porady, bardzo chce mu pomóc. Jeżeli będzie taka konieczność skorzystam z indywidualnych porad behawiorysty, jestem bardzo zdeterminowana.
Dzień dobry, wspaniale, że chce Pani dać dom psu, który przeszedł tak wiele i który z pewnością nie będzie łatwym uczniem, ale wszystko jest do zrobienia. Najważniejsze, to uzbroić się w dużo cierpliwości i dać psu czas. Obserwować go, ale się nie narzucać. Co to oznacza w praktyce? Nie być nachalnym ze swoimi uczuciami, pieszczotami, głaskami. Zapewnić psu azyl – miejsce (np. legowisko), w którym będzie bezpieczny i w którym nikt nie będzie go dotykał ani niepokoił. Gdy zechce kontaktu fizycznego, podejdzie sam.
Druga sprawa to spacery. Trudną kwestią może być smycz i obroża, które niewątpliwie będą się psu kojarzyły z łańcuchem. Warto jednak spróbować oswajać owczarka z szelkami (koniecznie typu guard) i długą linką – by jak najbardziej oddalić efekt „znów zakładają mi łańcuch”. Gdy uda się przekonać psa do szelek i linki, czas wyruszyć na spacery. Spokojne, długie, najlepiej – początkowo – na terenach jak najbardziej odludnych, by pies zaczął czerpać przyjemność z samego zwiedzania świata z nowym, dobrym człowiekiem. Wspólne, wielokilometrowe spacery pozytywnie wpłyną na Waszą relację i sprawią, że pies dostrzeże w Pani przewodnika – kogoś, kto pokazuje ten nieznany, ale jakże ciekawy świat.
Po czasie wzajemnego poznawania się można zacząć wprowadzać elementy treningu – nauki „siad”, przywołania. Podstaw, które ułatwią wspólne życie. Z takim bagażem pozytywnych doświadczeń można wyruszyć do ludzi i innych zwierząt. Ale wszystko spokojnie, bez pośpiechu i cierpliwie. Najważniejsze, to nie tworzyć presji – obserwować reakcje psa i pozwalać mu się oswoić w swoim tempie.
Polecamy też artykuł: https://www.psy.pl/pies-uwolniony-z-lancucha/.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined