11.08.2018
Jak umyć psu głowę?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Właściciele często obawiają się, że podczas kąpieli do uszu psa dostanie się woda i będzie problem. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
fot. Shutterstock
Z tego powodu rezygnują z mycia głowy i kufy. Tymczasem podczas prawidłowo przeprowadzonej kąpieli z całą pewnością woda do ucha nie wleci. Warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do regularnych kąpieli. Jak prawidłowo umyć psu głowę?
Skóra głowy u psów jest połowę cieńsza niż ludzka. Jest także bardzo wrażliwa i ma inny odczyn pH. Dlatego nie należy używać produktów, które nie są przeznaczone do pielęgnacji naszych pupili. Lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon dla zwierząt. Jeśli twój pies ma skłonności do suchej skóry, przetłuszczania się czy pojawiają się u niego częste infekcje – poradź się lekarza weterynarii, który produkt będzie najlepszy.
Kanaliki uszne psów są dość specyficznie zbudowane, co z kolei utrudnia im na samodzielne usunięcie wody z uszu poprzez np. potrząśnięcie głową. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia ucha, które objawia się świądem i bolesnością w okolicy narządu słuchu. Można wtedy zaobserwować u psa m.in. potrząsanie głową, drapanie uszu czy ocieranie głowy o podłogę.
Jak prawidłowo umyć psu głowę?
Najlepiej załamać małżowiny uszne do środka (jeśli pies ma uszy stojące) i przycisnąć je ręką do kanalików usznych. Właściciele przedstawicieli ras zwisłouchych będą mieli ułatwione zadanie. Wodę lejemy na głowę zawsze z góry, nigdy z boku ani z dołu. Myjąc kufę, pilnujemy, aby była skierowana do dołu – wtedy woda nie dostanie się do nosa. Staramy się też osłaniać nos dłonią.
Nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem wkładanie do uszu waty – pies odczuwa wtedy niepokój, a woda i tak się przez nią przesącza.
A co zrobić po kąpieli?
Po kąpieli dokładnie wycieramy głowę ręcznikiem. Do wytarcia uszu wewnątrz możemy użyć wacików na patyczkach. Da się je wsunąć dość głęboko bez obawy o uszkodzenie błony bębenkowej – budowa psich uszu skutecznie przed tym chroni.
Należy natomiast zwrócić uwagę, aby wacik był mocno nawinięty na patyk, co wykluczy jego zsunięcie się.
Autor: Ewa Grabowska
Polecane przez redakcję
Reklama
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined