REKLAMA
REKLAMA

Jak socjalizować dorosłego psa?

author-avatar.svg

Aleksandra Więcławska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Dziko żyjące psy rodzą się i dorastają w grupach, naturalnie się więc socjalizują od dnia narodzin. Szczeniak, przebywając z innymi psami, uczy się ich zachowań, mowy ciała, zwyczajów. Jak to wygląda w wypadku naszych pupili?

Jak socjalizować dorosłego psa?

fot. Shutterstock

REKLAMA

Psy domowe przez pierwsze tygodnie socjalizują się z pobratymcami, ale w wieku ok. 8 tygodni trafiają do zupełnie innej rodziny – ludzkiej. Tu panują odmienne zasady – wszak jesteśmy innymi gatunkami. Człowiek ma kilka tygodni na to, by pokazać szczeniakowi swój świat, nauczyć go obcować z ludźmi i spotykanymi na spacerach czworonogami. Wszystko to, co pies wyniesie z tego okresu, ukształtuje go na przyszłość. Bywa jednak, że przygarniamy dorosłego psa, który wcale nie przeszedł socjalizacji w szczenięctwie. Trzeba to wówczas nadrobić – pytanie tylko: jak socjalizować dorosłego psa?

Spotkanie psów na spacerze

Jak socjalizować dorosłego psa?

Na początku poobserwuj swojego nowego towarzysza. Jak zachowuje się, gdy widzi innego psa? Czy zachęca go do zabawy, czy reaguje agresywnie? Przypatrz się dobrze, może po prostu się go obawia? Jeśli dojdziesz do wniosku, że twój pies zupełnie nie radzi sobie w obecności pobratymców, jak najszybciej zacznij działać.

Nie szarp i nie krzycz

Gdy na spacerze mijacie innego psa, do którego twój pupil się wyrywa, oprzyj się pokusie szarpania smyczy, odciągania go i podnoszenia głosu. W ten sposób wzmacniasz negatywne emocje pupila związane z pojawieniem się innego zwierzaka na horyzoncie. Naucz psa wcześniej komendy „patrz na mnie!” i wykorzystuj ją właśnie w takich sytuacjach, sowicie go nagradzając za jej wykonanie.

Zabierz psa do szkoły

Podstawowy kurs posłuszeństwa to świetny sposób na spędzenie czasu z takim psem, jak twój. Nie chodzi tylko o komendy, których wykonywania się tam nauczy, ale też o kontakty z pobratymcami, które nawiąże pod okiem trenera. Na zajęciach nauczy się też przebywania wśród nieznanych mu osób, a także pozna nowe miejsca. Jednym słowem – same zalety!

Pies towarzyszy właścicielowi przy spotkaniu ze znajomymi

Rozwijaj znajomości

Na początku pies pozna członków rodziny. Przez pierwsze tygodnie nie ma po co stresować go niczym więcej – niech poczuje się bezpiecznie wśród ludzi, z którymi mieszka. Potem stopniowo zapoznaj go ze swoimi znajomymi, aż w końcu ze spotykanymi na spacerach ludźmi. Tym, co przyda się tu najbardziej, jest cierpliwość. Pamiętaj też o sygnałach uspokajających, którymi posługuje się pies – zwracaj uwagę na to, co w ten sposób do ciebie mówi. Będziesz wiedział, jak odnajduje się w każdej sytuacji.

Ignoruj pupila

Tak, dobrze widzisz – nie powinieneś zwracać uwagi na swojego psa. O co chodzi? Po prostu – gdy ma akurat ochotę posiedzieć pod łóżkiem i odpocząć od nadmiaru wrażeń, pozwól mu na to. Nie rób nic na siłę, daj mu trochę swobody. Gdy koniecznie chcesz go do czegoś skłonić – na przykład do wyjścia na dwór – namawiaj go głosem, smakołykami, zabawą, ale nigdy nie działaj siłą.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Aleksandra Więcławska

Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s