REKLAMA
REKLAMA

30.12.2017

Jak uchronić psa przed sylwestrem?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Huki, błyski – co to, burza? A może wojna? I jak tu się nie bać i nie wiać z podkulonym ogonem pod nogi pańci – ona na pewno mnie uratuje!

Jak uchronić psa przed sylwestrem? sylwestrowe psie prośby

fot. Shutterstock

REKLAMA

Jak uchronić psa przed sylwestrem? W sylwestra nie spuszczamy psa ze smyczy! Nawet najgrzeczniejszego. To jest najważniejsza zasada, o której musimy pamiętać, bo właśnie w tym dniu najłatwiej pupila zgubić. Przestraszy się huku lub błysku i w panice pobiegnie przed siebie, nie reagując na wołanie.

Druga zasada: w sylwestra nie zostawiamy czworonoga samego, bo będzie się bał jeszcze bardziej. Jeśli nie możemy być z nim, zapewnijmy mu opiekę – najlepiej osoby, którą zna. Ale nawet wtedy, gdy możemy mu towarzyszyć, warto się uciec do sprawdzonych sposobów, które pomogą mu przeżyć tę noc w jak najmniejszym stresie.

Które rasy nie boją się huku?

Nigdy nie ma gwarancji, że nie trafi się nam tchórzliwy psiak. Ale większe szanse na odważniaka mamy wtedy, gdy wybierzemy przedstawiciela ras myśliwskich. Psy hodowane do polowań z bronią palną są specjalnie selekcjonowane – na rodziców szczeniąt przeznacza się te najodważniejsze. Lękliwość jest dziedziczna, więc w ten sposób zmniejsza się ryzyko, że się pojawi.

Jak uchronić psa przed sylwestrem? Gry i zabawy

Odwracajmy uwagę psa od tego, co się dzieje za oknem. Bawmy się z nim jego ulubioną zabawką, ćwiczmy komendy, nagradzajmy smakołykami, dajmy gryzak lub kong z przysmakami w środku. Gryzienie i lizanie uruchamia inne obszary w jego mózgu niż te, które odpowiadają za emocje, w tym lęk.

Przestraszony pies schował się pod komodą

Sylwestrowy koncert dla psa

Odpowiednio dobrana muzyka działa uspokajająco. A teraz mamy muzyczne serwisy streamingowe, takie jak np. Spotify z gotowymi playlistami dla psów! Zazwyczaj wybieramy dla nich spokojną muzykę, ale w sylwestra włączmy coś ostrzejszego, by zagłuszyć dźwięki z zewnątrz. Oszczędźmy jednak psom heavy metalu…

Bezpieczna kryjówka

Przestraszony pies instynktownie chowa się pod łóżkiem albo w łazience, bo tam nie ma okien. Zbudujmy mu kryjówkę, w której poczuje się bezpiecznie.

Gdzie ją zbudować? Najlepiej w miejscu, które pies sam sobie wybrał. Wlazł pod kanapę?

By wytłumić dźwięki, nakryjmy ją kocami i kołdrami. Najlepiej, by zwieszały się do samej podłogi – on się pod nimi wślizgnie. Jeśli natomiast wskakuje do wanny (robi to wiele psów, bo w łazience zazwyczaj jest ciszej), możemy mu w niej zaimprowizować przytulną norę, np. z kartonu owiniętego kocem.

Jeżeli pomyślimy o tym wcześniej, mamy szansę zbudować od zera porządną kryjówkę, na przykład ze styropianu. Nie trzeba go nawet kupować – wystarczy poprosić w markecie o pudło po rybach – zwykle dają bez problemu. Czasem trzeba je tylko samodzielnie skleić, by uzyskać wielkość stosowną do gabarytów naszego podopiecznego.

Tajemnicze feromony

Używa się ich tak jak na przykład dyfuzora na komary: włącza do kontaktu – i to wszystko. Największe szanse, że zadziałają, są wtedy, gdy uruchomimy dyfuzor przynajmniej tydzień przed sylwestrem. Zawiera on syntetyczny odpowiednik naturalnych feromonów wytwarzanych przez karmiącą sukę, które działają również na dorosłe psy. Sprawdźmy to! Powodzenia!

Autor: Dorota Jastrzębowska

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s