29.07.2022
Hotel dla psów – idealne rozwiązanie na urlop? Ile kosztuje pobyt i jak wybrać najlepszy obiekt?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie pupila ze sobą na wakacje lub pozostawienie go pod opieką członków rodziny. Jednak nie zawsze jest to możliwe, wtedy ratunkiem może okazać się hotel dla psów.
Fot. Shutterstock
- Rodzaje hoteli dla psów
- Jak znaleźć dobry hotel dla psów?
- Ile kosztuje hotel dla psa?
- Czy warto korzystać z usług hoteli dla psów?
- Przykładowe oferty hoteli dla psów
Rodzaje hoteli dla psów
Najczęściej wybierane są domowe hotele dla psów, czyli takie, w których czworonogi mieszkają razem z właścicielami obiektu i towarzyszą im w życiu codziennym. Drugim rodzajem są hotele kojcowe, w których zwierzaki przebywają w indywidualnych kojcach. Cieszą się one mniejszą popularnością, ponieważ ich podopieczni najczęściej mieszkają na zewnątrz i nie mają zbyt długich kontaktów z człowiekiem. Wybierają je głównie opiekunowie czworonogów, które na co dzień żyją jedynie na dworze lub tych, które z różnych powodów nie mogą mieszkać z innymi psami.
Jeśli twój podopieczny jest przyzwyczajony do stałego kontaktu z człowiekiem i innymi czworonogami, prawdopodobnie lepiej odnajdzie się w hotelu domowym. W przypadku psów niezależnych oraz tych, które nie akceptują obecności innych zwierząt domowych, ale nie są przyzwyczajone do życia na zewnątrz, najlepszym wyborem może okazać się obiekt posiadający indywidualne pokoje z wybiegami. Szukając hotelu dla psa, należy porównać warunki w nim panujące, do tych które zwierzak ma w domu, by zminimalizować stres związany z czasową zmianą miejsca zamieszkania.
Jak znaleźć dobry hotel dla psów?
By znaleźć dobry hotel dla swojego psa, trzeba odwiedzić go osobiście. Internetowe opinie innych użytkowników mogą być pomocne, jednak warto pamiętać o tym, że nieuczciwi przedsiębiorcy często je kupują i nie można ufać im bezgranicznie.
Kiedy będziesz na miejscu, zwróć uwagę na czystość i bezpieczeństwo w hotelu. Jeśli na jego terenie znajduje się wybieg dla podopiecznych, powinien być dokładnie ogrodzony oraz posprzątany. Wszystkie konstrukcje oraz zabawki do dyspozycji psiaków muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, a miski z wodą pełne i czyste. Warto zapytać personel, czy przyjmują zwierzaki niekastrowane lub agresywne, by dowiedzieć się, jak sobie radzą w tego typu sytuacjach. Istotna jest także opieka weterynaryjna. Dobry hotel powinien współpracować z weterynarzem, który w razie potrzeby przyjedzie pomóc twojemu pupilowi.
Nie bój się sprawdzać kompetencji pracowników hotelu. Pytaj o ich doświadczenie i uważnie obserwuj sposób, w jaki traktują podopiecznych. Dowiedz się, jak wygląda procedura przyjęcia nowego zwierzaka. Jeśli personel nie wymaga dokumentów potwierdzających przyjęcie szczepień i odrobaczeń, lepiej zrezygnować z pobytu w tym obiekcie. Przecież nie chcesz, żeby twój pupil wrócił do domu z nieproszonymi gośćmi.
O co warto zapytać przed przyjazdem do hotelu dla psów?
- O dobę hotelową – wydawanie i odbiór psów może się odbywać o ściśle określonych godzinach. Ma to najczęściej związek z ustalonym rozkładem dnia dla gości hotelowych. Pamiętajmy także o finansach – przekroczenie czasu może nas dodatkowo kosztować.
- Za co płacimy? – standardem jest opieka, spacery/wybieg i wyżywienie, ale niektóre hotele w ogóle nie podają własnej karmy dlatego właściciel musi ją sam ze sobą przywieźć;
- O warunki płatności – czy rezerwacja jest równoznaczna z zapłatą za część pobytu? Czy płacimy z góry przelewem na konto, czy przy odbiorze psa?;
- O usługi dodatkowe – przeważnie nie są wliczone w cenę, ale warto się upewnić czy zapłacimy np. za kąpiel (jeśli pies pobrudził się podczas spaceru);
- Czy przynieść własne legowisko? – czasem jest to mile widziane, szczególnie w miejscach z osobnymi boksami; w hotelikach domowych może to być niepotrzebne.
- Czy przywieźć ulubione zabawki psa?;
- O smakołyki – czy psom są podawane jakieś smakołyki, jeśli tak to jakie i czy możemy psu dostarczyć takie, które je na co dzień?;
- O wyprowadzanie psów – w niektórych hotelach psy są wyprowadzane indywidualnie, gdzie indziej mają tylko wspólny wybieg;
- O liczbę psów przebywających w hotelu (oraz liczbę opiekunów) ;
- O opiekę weterynarza;
- O transport – niektóre firmy są w stanie odebrać psa i odwieźć go we wskazane przez właściciela miejsce.
O co nas mogą zapytać?
- O rasę psa i jego charakter;
- Czy suczka ma cieczkę;
- O świadectwa szczepień (psy mieszkające w hotelowych domach powinny być dodatkowo odrobaczone i odpchlone);
- O zabezpieczenie przed insektami, np. kleszczami.
Ile kosztuje psi hotel?
Cena nie powinna być kryterium wpływającym na wybór hotelu dla psa, ponieważ często jest ona zależna od jakości usług. Na opłatę wpływa wiele czynników, przede wszystkim lokalizacja, zakres opieki nad zwierzakiem, standard obiektu i kompetencje pracowników. Warto pamiętać o tym, że w czasie największego obłożenia, czyli w sezonie urlopowym oraz w trakcie świąt, ceny pobytu mogą być wyższe nawet o 50%. Koszty rosną również w przypadku ofert:
- z wyżywieniem,
- specjalnymi zabiegami pielęgnacyjnymi,
- szkoleniem z behawiorystą.
Zwykle opiekun planujący zostawić pupila w hotelu na czas swojej nieobecności musi liczyć się z wydatkiem od 30 do 100 zł za dobę. Jeśli zależy ci na zmniejszeniu tej kwoty, możesz poszukać obiektu położonego w mniejszym mieście. Nigdy nie warto oszczędzać kosztem poziomu usługi.
Czy warto korzystać z usług hoteli dla psów?
Dla wielu opiekunów rozłąka z pupilem może być traumatycznym doświadczeniem, jednak niekiedy warto zdecydować się na skorzystanie z oferty hoteli dla psów. Jeśli wybieracie się na egzotyczne wakacje, huczne wesele czy karnawał i nie macie nikogo, kto mógłby w tym czasie zaopiekować się waszym podopiecznym, hotel będzie doskonałym rozwiązaniem. Dla większości psów pobyt w takim obiekcie będzie mniej stresujący niż lot pod pokładem samolotu czy głośna impreza.
Redakcja poleca:
1. Pieskie wakacje! Gdzie psu będzie lepiej – z nami czy pod opieką?
Przykładowe oferty hoteli dla psów zlokalizowanych w pobliżu większych miast w Polsce
KRAKÓW
Hotel dla psów „Psia kość”
Lednica Górna 30,
32-020 Wieliczka,
Kraków, Małopolskie
tel. kom. 601 518 895
mgr inż. zootechnik Tomasz Czaplak
Hotel dla psów „Szarikton”
Maciej Pulchny
ul. Bochenka 6
30-693 Kraków
Tel. 607 469 569
E-mail: hotel@szarikton.pl
WARSZAWA
Hotel dla psów „Pod Brzozami”
Jatne 6a
05-430 Celestynów
woj. mazowieckie
tel. 502 231 627
e-mail: dorgladiator@republika.pl
POZNAŃ
Psi Mariot Hotel dla psów
Katarzyna i Agnieszka Klusak
ul. Gorlicka 21, 61-318 Poznań
E-mail: brzdac8@wp.pl
tel. 507 283 333
WROCŁAW
Hotel dla zwierząt „PUPIL”
ul. Krótka 3
55-095 Mirków koło Wrocławia
tel. 605 570 033
e-mail: hotel@hotel-pupil.pl
Hotel dla zwierząt Paszkowscy
55-080 Kąty Wrocławskie, ul. 1 maja 69, tel. 71 31 66 617
GDAŃSK
Hotel Pupila
Przy Sadzie 10A, 80-180 Kowale
Tel. 505 441 718
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined