17.08.2020
Jak zrobić domową pastę do zębów dla psa? Oto przepisy!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mycie psich kłów to obowiązek każdego opiekuna. Sprawdź, jak w łatwy sposób zrobić pastę do zębów, którą pokocha twój zwierzak!
fot. Shutterstock
Nie wszystkie czworonogi przepadają za myciem zębów. Grzebanie w psiej paszczy może być wyjątkowo nieprzyjemne… Szczególnie gdy użyjemy do tego niesmacznej pasty! Dlaczego warto zrobić w domu własną pastę do zębów i jakich składników można do tego użyć? Przeczytajcie!
Dlaczego warto robić własną pastę do zębów?
Nie da się ukryć, że większość preparatów przeznaczonych dla domowych zwierzaków jest po prostu bardzo droga. I to nawet jeśli złożone są one z bardzo tanich składników. Niektóre z nich nafaszerowane są także przeróżnymi barwnikami, konserwantami i podejrzanymi dodatkami, które nie zawsze powinny znaleźć się w psiej diecie.
Warto także wspomnieć o problemach, jakie dotykają opiekunów zwierzaków z przeróżnymi alergiami. Nieraz znalezienie pasty do zębów niezawierającej uczulających pupila dodatków (na przykład mleka, kurczaka czy oleju z łososia) po prostu graniczy z cudem! Niestety stosowanie ludzkiej pasty do zębów może narobić więcej szkody niż pożytku. Zawierają one często toksyczny dla psów ksylitol i są bardzo intensywne w smaku. Na szczęście zrobienie domowej pasty do zębów wcale nie jest takie trudne.
Jak zrobić pastę do zębów dla psa?
Domowa pasta dla psów musi być zarówno smaczna, jak i skuteczna. Powinna być więc mieszaniną aromatycznych dodatków, które skuszą zwierzaka i substancji, które pozwolą oczyścić wnętrze jego pyska. Większość przepisów na psią pastę do zębów bazuje na bulionie mięsnym nadającym niepowtarzalny smak lub oleju kokosowym, który dodatkowo poprawia wygląd sierści zwierzaka. Natomiast w roli bezpiecznych środków czyszczących występują najczęściej soda oczyszczona, mięta i cynamon. Przyrządzając domową pastę trzeba pamiętać, by unikać składników, które są toksyczne dla czworonogów!
Przepis 1
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 1 łyżka bulionu
Składniki należy wymieszać do konsystencji pasty i nałożyć niewielką ilość na szczoteczkę dla psów.
Przepis 2
- 1/4 szklanki oleju kokosowego
- 1 kostka bulionu
- 3 łyżki sody oczyszczonej
- 6-7 listków mięty
Wszystkie składniki należy zblendować na gładką masę. Pastę można przechowywać do dwóch tygodni w szczelnym pojemniku w lodówce.
Przepis 3
- 2 łyżki bulionu
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/3 szklanki oleju kokosowego
Po dokładnym wymieszaniu składników pastę przechowywać w lodówce, w szczelnym pojemniku.
Kreatywność wskazana!
Oczywiście to nie wszystkie możliwe kombinacje. Do domowego przepisu możesz dorzucić także olej z łososia, niewielką ilość masła orzechowego, odrobinę wątróbki… Wszystko, co nie zaszkodzi twojemu zwierzakowi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined
09.11.2023
Buda dla psa – o tym możesz nie wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buda dla psa kojarzona jest od razu ze wsią, łańcuchem i złymi warunkami. Na szczęście takie czasy już mijają, co nie znaczy, że znikają też budy. Nie zawsze jednak są złym rozwiązaniem, a niekiedy – dobrą alternatywą dla psa. Sprawdźmy, o jakich sytuacjach mowa!
undefined