08.12.2021
Karma z owadów dla psa. Czy warto podawać psu karmę z insektów?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Karma z owadów zdobywa coraz większą popularność wśród opiekunów psów z alergią pokarmową. Tylko czy na pewno białko z insektów jest zdrowe dla psa?
fot. Shutterstock
Coraz więcej domowych czworonogów cierpi na alergie pokarmowe i nietolerancje niektórych składników popularnych diet dla psów. Zmusza to opiekunów do poszukiwania karm bazujących na coraz bardziej egzotycznych źródłach białka zwierzęcego. Prawdziwą furorę na rynku gotowych produktów dla psów zaczęły robić diety bazujące na białku insektów. Ich producenci reklamują je także jako zdrową i ekologiczną alternatywę dla karm zawierających białko zwierzęce. Czy karma z owadów naprawdę jest dobrym wyborem dla psa?
Skąd wzięły się karmy z insektów?
Dla domowego czworonoga białko jest źródłem niezbędnych do życia aminokwasów stanowiących budulec dla organizmu i tkanki mięśniowej. Najlepszą wartość w żywieniu mięsożernego zwierzaka ma białko zwierzęce, które w przeciwieństwie do białek roślinnych dostarcza psu pełnej gamy aminokwasów egzogennych. Naukowcy od wielu lat poszukiwali alternatywnych źródeł białka, które byłyby równie odżywcze, co mięso i łatwe w produkcji – tak jak białka roślinne. W końcu udało im się znaleźć nie tylko pełnowartościowe, ale także ekologiczne i humanitarne źródło tego cennego składnika odżywczego – owady.
Czy białko z owadów jest zdrowe dla psów?
Według badań wartość pokarmowa insektów porównywalna jest do wołowiny i ryb. Owady mają ponadto znacznie lepszy skład pod względem nienasyconych kwasów tłuszczowych i substancji mineralnych. Insekty zawierają także szereg składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego psa i florę bakteryjną jelit. Białko owadzie jest całkowicie hipoalergiczne dla domowych czworonogów i nie powoduje alergii ani nietolerancji pokarmowej. Ma także wyjątkowy smak, który zachęci nawet bardzo wybredne czworonogi.
W produkcji karm dla psów stosuje się najczęściej larwy błonkoskrzydłych, np. hermetii ilucens, chrząszczy, np. tenebrio molitor, ale także szarańcze i świerszcze. Insekty te pochodzą z certyfikowanych zakładów podlegających kontroli weterynaryjnej. Przy ich hodowli nie używa się żadnych hormonów wzrostu, antybiotyków ani sztucznych nawozów. Nie wytwarza się również ton odpadów, jak to ma miejsce przy produkcji mięsa. Hodowla insektów nie zużywa też za wiele prądu, wody, ani nie zajmuje dużo miejsca. Białko owadów jest więc nie tylko zdrowe dla psów, ale także dla środowiska.
Karma z owadów – jaką wybrać?
Na rynku zoologicznym spotkać możemy wiele produktów zawierających białko owadów. Insekty mogą stanowić w karmie i przysmakach zarówno niewielki dodatek poprawiający jej wartość odżywczą, jak i główne lub jedyne źródło białka. Wśród karm z owadami znajdziemy nie tylko produkty dla alergików, ale także diety dla szczeniąt, psich seniorów czy karmy odchudzające.
Karmy z insektów mogą znacząco różnić się składem. Wśród nich znajdziemy naturalne, wysokobiałkowe produkty z wyższej półki i tańsze karmy niskiej jakości. Dlatego przy wyborze karmy z owadami dla psa zawsze musimy przyjrzeć się składowi zawartemu na opakowaniu i sprawdzić, czy dany produkt spełnia wszystkie potrzeby naszego pupila.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined