REKLAMA
REKLAMA

15.09.2008

Kynolog radzi

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Czy sędzia może zgłaszać, oceniać i prezentować na wystawie psy, których jest właścicielem lub hodowcą?

handler na wystawie

fot. shutterstock

REKLAMA

Czy sędzia może zgłaszać, oceniać i prezentować na wystawie psy, których jest właścicielem lub hodowcą?
Regulamin kolegium sędziów Związku Kynologicznego w Polsce dopuszcza – pod pewnymi warunkami – możliwość zgłaszania, oceniania i prezentowania psów, których właścicielem, współwłaścicielem, hodowcą jest lub był sędzia kynologiczny. Według przepisów, nie może on jednak zgłaszać swoich psów na wystawę w dniu, w którym sędziuje. Nie wolno mu też tego dnia prezentować jakiegokolwiek innego psa.
Na wystawach i próbach pracy sędziemu nie wolno pokazywać psów, których nie jest właścicielem lub współwłaścicielem, które nie pochodzą z jego hodowli lub nie należą do jego najbliższej rodziny. Nie wolno mu też oceniać psów, których był właścicielem, współwłaścicielem, treserem lub przewodnikiem, które utrzymywał, sprzedawał lub pośredniczył w ich sprzedaży w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających wystawę.
Dotyczy to również czworonogów należących do jego najbliższych krewnych, partnera życiowego oraz osób prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe. Wszystkie wymienione wyżej osoby mogą jednak zgłosić swoje psy na wystawę, na której pracuje sędzia – pod warunkiem że nie należą do rasy przez niego ocenianej.
Podobne zakazy dotyczą także prób i konkursów pracy – sędziemu nie wolno oceniać na nich psów, które sam wyszkolił, przed upływem roku od zakończenia szkolenia.
Sędziego obowiązują też inne zasady, m.in. nie może krytykować publicznie pracy innego sędziego, zaglądać do katalogu wystawowego przed sędziowaniem lub w jego trakcie, przyjeżdżać na wystawę w towarzystwie osoby, której psy będzie oceniał, lub gościć u takiego człowieka przed wystawą.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s