07.07.2021
Maliny dla psa. Czy pies może jeść maliny?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maliny to pyszne, aromatyczne owoce, które rosną w lasach i przydomowych ogródkach. Czy możemy nimi poczęstować domowego czworonoga?
fot. Shutterstock
Maliny to prawdziwy smak lata! Soczyste, różowe owoce znaleźć można zarówno w leśnych i przydrożnych zaroślach, jak i w ogródku. Owoce malin stanowią doskonałą przekąskę i pyszny dodatek do lodów, deserów i ciast. Wspaniale smakują także zerwane prosto z krzaczka. Czy pies też może jeść maliny?
Co zawierają maliny?
Na świecie istnieje ponad 200 gatunków malin, które różnią się od siebie kolorem (od białego, przez czerwony, aż do czarnego) i zawartością poszczególnych składników pokarmowych. Przeciętnie owoce malin składają się w ponad 85% z wody, w około 4% z cukrów, w ponad 6% z błonnika, a także ze śladowych ilości białka i tłuszczu. Niezwykle wysoka zawartość błonnika w malinach wynika z ich specyficznej budowy. Każdy owoc składa się z ponad stu zawierających sok i pestkę „torebek” zbudowanych z włókna pokarmowego. Różowe, soczyste owoce to także doskonałe źródło witaminy C i manganu. Poza tym w malinach znajdują się stosunkowo niewielkie ilości niacyny, witaminy B6, B9, witaminy E i K, a także żelaza, magnezu i cynku. Natomiast swoje prozdrowotne działanie maliny zawdzięczają zawartości kwasów organicznych, pektyn i związków śluzowych. Mają one działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i wspomagają pracę jelit.
Czy pies może jeść maliny?
Maliny mogą znaleźć się w diecie domowego czworonoga, nie zawierają bowiem żadnych szkodliwych dla psów substancji. Wysoka zawartość błonnika może natomiast powodować biegunkę u psów z wrażliwym żołądkiem, dlatego owoce te należy ostrożnie dawkować zwierzakowi. Psiakowi można podawać maliny zarówno surowe w całości, jak i rozdrobnione. Można je także zblendować wraz z innymi owocami i podać czworonogowi w zabawce typu kong. Trzeba jednak unikać malin w syropie lub suszonych, które mogą zawierać znaczne ilości cukru i niewskazane dla psa konserwanty.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined