15.02.2016
Mój bardzo piękny pies
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jeśli poświęcisz trochę czasu na pielęgnację swojego pupila, będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale i lepiej się czuł. A ty będziesz mieć większy porządek w domu.
fot. Shutterstock
Gładka, lśniąca i pachnąca sierść jest z pewnością przyjemniejsza w dotyku niż skołtuniona, zakurzona lub zabłocona. Warto więc poświęcić trochę czasu na zadbanie o nią. Twój pupil – niezależnie od tego, czy jest rasowy, czy też może jest rasowym… kundelkiem – będzie ci wdzięczny, jeśli skrócisz mu zbyt długie pazury. Zajrzyjmy mu też do uszu (raz w tygodniu) i wyczyśćmy je. Skonsultujmy się też z weterynarzem w sprawie usuwania kamienia nazębnego (na co dzień podawajmy specjalne smakołyki ograniczające jego powstawanie). To ogólne zasady dotyczące wszystkich psów. Zobaczcie, jak pielęgnować najczęściej występujące rodzaje sierści.
Sierść szorstkowłosa
Taki włos mają m.in. westy, sznaucery i jamniki szorstkowłose. To proste i twarde włosy okrywowe oraz krótki, gęsty i miękki podszerstek.
LINIENIE
Nie linieje, niewielka ilość włosów w mieszkaniu świadczy raczej o ich mechanicznym wyrwaniu, a nie o sezonowej wymianie sierści.
CZESANIE
Raz na kilka dni za pomocą szczotki pudlówki. Przed trymowaniem za pomocą średnio gęstego metalowego grzebienia.
TRYMOWANIE (wyskubywanie martwego włosa)
Przeprowadza się po raz pierwszy u szczeniąt przed ukończeniem trzech miesięcy. Trzeba to robić krótko, ale często. Dorosłego psa trymujemy co 2-3 miesiące, w miarę odrastania sierści. Używamy do tego tępego trymera lub wyskubujemy włos palcami. Włos trymujemy zawsze zgodnie z kierunkiem jego wzrostu.
KĄPIEL W miarę potrzeby w szamponie dla psów szorstkowłosych (użycie innego może spowodować zmiękczenie sierści). Po dokładnym spłukaniu szamponu nakładamy odżywkę i rozczesujemy sierść. Suszymy sierść suszarką ustawioną na średnią temperaturę. Lepiej niż kąpiele w wodzie i szamponie sprawdzają się te przeprowadzane na sucho (częste kąpiele w wodzie zmiękczają włos). Służy do nich specjalny szampon w proszku.
UWAGA
Warto codziennie przez kilka minut podskubywać sierść – pies nie będzie się niecierpliwił, a zachowamy jego piękny wygląd przez cały rok.
Jeśli westa nie będziemy trymować, ale jedynie strzyc, jego sierść stanie się szara i matowa.
Sierść krótka i gęsta
Tego typu sierść mają beagle‚e, bassety i dobermany.
LINIENIE
Intensywne dwa razy w roku. Psy trzymane w ogrzewanych pomieszczeniach gubią sierść stale, włos wbija się w dywany i obicia mebli.
CZESANIE
Raz w tygodniu za pomocą gumowej rękawicy.
KĄPIEL
Przeprowadzamy ją w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Dokładnie wycieramy psa ręcznikiem (szczególnie uszy) i pozwalamy mu wyschnąć.
Jego krótkie, sztywne włoski wbijają się wszędzie. Lubią przylegać szczególnie do ubrań właścicieli 😉
Sierść krótka i twarda
Krótki włos, bez fal i frędzli, w dotyku twardy, z podszerstkiem gęstym i odpornym mają m.in. labradory i boksery.
LINIENIE
Intensywne dwa razy w roku. Sierść jest twarda i pełno jej we wszystkich zakamarkach domu, ale nie wbija się w podłoże i dość łatwo ją sprzątnąć. Psy trzymane w ogrzewanych pomieszczeniach stale gubią niewielkie ilości sierści.
CZESANIE
Podczas linienia zwierzaka wyczesujemy 2-3 razy w tygodniu (w innych okresach wystarczy to zrobić raz na tydzień). Warto użyć szczotki z dość twardego włosia.
KĄPIEL
W miarę potrzeby (gdy pies w czymś się wytarza lub wydziela nieprzyjemny zapach) w szamponie dla psów krótkowłosych. Można stosować kosmetyki do konkretnego umaszczenia (czarne, biszkoptowe, czekoladowe). Wycieramy psa ręcznikiem i suszymy suszarką ustawioną na średnią temperaturę (suszymy sierść z włosem) lub – jeśli jest ciepło – pozwalamy mu wyschnąć.
UWAGA
Nie strzyżemy psów o gładkiej sierści maszynką, ponieważ odrastający włos zaczyna się kręcić i jest bardziej podatny na kołtunienie.
Właściciele psów tej rasy utrzymują, że sierść swoich pupili znajdują nawet pod skorupką jajka!
Sierść długa i miękka
Włos długi, błyszczący, prosty lub lekko falowany mają berneńczyki, spaniele i setery.
LINIENIE
Intensywne dwa razy w roku, jeśli pies przebywa głównie na zewnątrz. Trzymany w mieszkaniu zwykle gubi sierść przez cały rok. Sierść dosyć łatwo można sprzątnąć – jest miękka i nie wbija się w podłoże.
CZESANIE
Raz w tygodniu za pomocą szczotki pudlówki i metalowego grzebienia, a w okresie wymiany sierści częściej. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sierść za uszami, na szyi, udach i ogonie, gdzie tworzą się kołtuny (trzeba je delikatnie rozdzielić palcami i rozczesać). Po każdym spacerze za miastem trzeba usunąć z sierści rzepy, źdźbła traw i nasiona.
KĄPIEL
W miarę potrzeby w szamponach dla psów długowłosych lub hipoalergicznych do wrażliwej skóry. Na kilka minut nakładamy na sierść odżywkę lub balsam. Po dokładnym spłukaniu wyciskamy włosy ręcznikiem. Miękką i obfitą sierść najlepiej suszyć suszarką nastawioną na średnią temperaturę.
Berneńczyk przebywający na zewnątrz intensywnie linieje wiosną i zimą.
1. Nie rób z czesania lub kąpieli wydarzenia dnia. Wtedy sam jesteś zdenerwowany, a twój pupil doskonale to wyczuwa i sam też wpada w panikę. A może spróbuj masażu?
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined