16.02.2017
Jak nauczyć psa zostawania na miejscu
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Mój west ma 9 miesięcy. Jak nauczyć suczkę zostawania na miejscu? Nie mogę sobie z tym poradzić.
Musisz postępować stopniowo i podzielić ćwiczenie na małe części. Piesek musi nabrać pewności, że jak zostaje, to nic się złego nie dzieje. Najlepiej zacząć od nauki zostawania w pozycji waruj. Kładziesz psa, dajesz komendę „zostań” i stajesz przed psem. Możesz początkowo pomóc sobie jedną ręką trzymaną przed nosem psa. Stopniowo wydłużasz stanie przed psem. Cofasz się o krok, o dwa, aż do pełnej długości smyczy.
Przedłużasz stopniowo czas, za każdym razem o kilka sekund. Kładziesz smycz na ziemi. Cofasz się o następny krok… Potem zamieniasz cofanie na normalne odchodzenie. Zwiększasz stopniowo dystans i czas. Tyle, że nie jednocześnie! Jak zwiększasz czas, to skracasz dystans, jak zwiększasz odległość, to skracasz czas.
Następnie możesz chwilowo zniknąć z pola widzenia psa. Przedłużasz czas pozostawania poza zasięgiem. Jeżeli pies się ruszy, to znaczy, że za szybko podniosłaś kryteria. Nie karz go, tylko zmniejsz wymagania.
Redakcja portalu Psy.pl
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined
09.11.2023
Buda dla psa – o tym możesz nie wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buda dla psa kojarzona jest od razu ze wsią, łańcuchem i złymi warunkami. Na szczęście takie czasy już mijają, co nie znaczy, że znikają też budy. Nie zawsze jednak są złym rozwiązaniem, a niekiedy – dobrą alternatywą dla psa. Sprawdźmy, o jakich sytuacjach mowa!
undefined