21.07.2020
Wypadająca rzepka u psa - objawy, leczenie
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz psiaka, który czasem kuleje na tylną łapę, ale nic go w niej nie boli? Sprawdź, czy nie dokucza mu wypadająca rzepka!
fot. Shutterstock
Nagłe pojawienie się kulawizny u psa wywoła niepokój u każdego opiekuna. Szczególnie, gdy czworonóg kompletne przestaje stawać na łapę i skacze na pozostałych trzech! Jeśli sprawa dotyczy tylnej łapy, za kulawiznę może odpowiadać wypadająca rzepka. Jak rozpoznać to schorzenie, zanim problem zrobi się naprawdę poważny?
Wypadająca rzepka u psa – na czym to polega?
Rzepka to niewielka kość znajdująca się w stawie kolanowym, która służy za amortyzator podczas chodzenia i biegania. Wypadanie rzepki, inaczej jej zwichnięcie, to przypadłość polegająca na przesunięciu się jej poza dołek w kości udowej, w którym powinna się znajdować. Gdy rzepka się wysunie, zniekształceniu ulega położenie mięśni i więzadeł znajdujących się w kolanie. Predyspozycje do tej choroby są genetyczne i występują zwłaszcza u psów małych ras, takich jak yorki, cavaliery i pomeraniany. Na zwichnięcie rzepki szczególnie narażone są także psy, które chorują na dysplazję lub w przeszłości doznały urazu kończyn.
Jak objawia się wypadająca rzepka?
Charakterystycznym objawem zwichnięcia rzepki u psa jest nagła kulawizna na tylną nogę. W początkowych stadiach tego schorzenia psiak, któremu wypadła rzepka podczas spaceru, po prostu zaczyna skakać na trzech łapach i nie wykazuje żadnych objawów bólowych, a sama kulawizna mija po krótkiej chwili, gdy rzepka wraca na swoje miejsce. Nic więc dziwnego, że opiekunowie psów często bagatelizują problem – psu nic się nie stało, a wszystko wróciło do normy. Niestety początkowo niewielka dolegliwość może przerodzić się w poważną chorobę… Weterynarze wyodrębniają cztery stopnie zwichnięć rzepki u psów:
- Stopień 1 – rzepka sporadycznie wypada, ale z łatwością wraca na swoje miejsce. Dzieje się to rzadko, a kulawizna nie trwa długo i nie jest uciążliwa dla psa.
- Stopień 2 – rzepka wypada regularnie i powoduje nienaturalne stawianie łapy z palcami skierowanymi do środka. Po chwili wraca jednak na swoje miejsce. Częste przemieszczanie się rzepki może powodować uszkodzenia w obrębie kolana.
- Stopień 3 – rzepka umiejscowiona jest poza stawem, tylna łapa jest skrzywiona, a pies porusza się w nienaturalnej pozycji z ugiętym kolanem lub w ogóle nie stawia łapy.
- Stopień 4 – zbyt płytki dołek w kości udowej uniemożliwia utrzymanie rzepki we właściwym położeniu, pies nie może stanąć na łapie.
Długotrwały problem z nawet krótkim wypadaniem rzepki może spowodować bolesne uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego. Cierpiący na to schorzenie pies może piszczeć podczas chodzenia, uporczywie lizać kolano, a nawet całkowicie odmawiać wyjścia na spacer.
Jak leczyć zwichniętą rzepkę?
W zależności od skali problemu, wypadającą rzepkę można leczyć na kilka sposobów. W przypadku psów z 3 i 4 stopniem zwichnięcia oraz odczuwających silny ból konieczna może być operacja. Zabieg ten wykonywany jest w narkozie, a jego celem jest utrzymanie rzepki w odpowiednim miejscu poprzez pogłębienie rowka w kości udowej lub założenie nierozpuszczalnych szwów zastępujących więzadła rzepki. Po takiej operacji konieczna jest długotrwała rehabilitacja zwierzaka i unikanie intensywnych spacerów.
U psów z mniejszymi problemami (stopień 1 i 2) operacja nie jest konieczna. Podawanie psu preparatów wspomagających pracę stawów, czyli zawierających glukozaminę i chondroitynę, może złagodzić dolegliwości psa i zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia. Pomocne mogą być także zajęcia z psiego fitnessu, które wzmocnią mięśnie otaczające kolano i pomogą w utrzymaniu rzepki na właściwym miejscu. Ważne jest także dbanie o odpowiednią sylwetkę psa, by nadmiarowe kilogramy nie stanowiły dodatkowego obciążenia dla jego stawów. Psiakom małych ras z predyspozycjami do zwichnięć rzepki warto już w wieku 5-6 tygodni wykonać badania i sprawdzić, czy dany szczeniak będzie miał w przyszłości takie problemy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Kołnierz pooperacyjny dla psa. Czym można go zastąpić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy plastikowy kołnierz pooperacyjny dla psa to jedyny sposób na zabezpieczenie rany czworonoga? Czy można jakoś uniknąć tego dyskomfortu? Wyjaśniamy!
undefined
05.05.2025
Alergiczne pchle zapalenie skóry. Jak leczyć uczulenie na pchły u psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój podopieczny często się drapie, a na jego skórze widać coraz większe ranki? To może być alergiczne pchle zapalenie skóry - uczulenie na pchły!
undefined
03.05.2025
Narkoza u psa. Co musisz wiedzieć, szykując psa do zabiegu pod narkozą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przy niektórych zabiegach narkoza u psa to konieczność. Jakie ryzyko niesie ze sobą znieczulenie ogólne i jak przygotować psa do narkozy?
undefined