21.08.2018
Nie ciągnij, ja nie latam! Jak pracować z psem, który ciągnie na smyczy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Znacie ten widok? Pies wyprowadza właściciela na spacer. Ten prawie frunie, ledwie dotyka ziemi…
fot. Shutterstock
Widzieliście psa, który nie próbuje ciągnąć na smyczy? Być może – takiego, który był szkolony. Albo jest już stary i nie ma siły. Ale młody, energiczny psiak zwykle to robi. A my, nieświadomie, pomagamy mu w tym – a potem mamy kłopot. Ignorujemy ciągnięcie szczeniaczka, bo prawie go nie czujemy, więc nam nie przeszkadza. I uczymy w ten sposób psiaka, że jeśli będzie ciągnął, to dojdzie tam, dokąd chce. A potem, gdy staje się większy i cięższy, zaczynamy się na niego złościć za takie zachowanie. A on biedny nie wie, o co nam chodzi. Czy w takiej sytuacji obroża uzdowa lub szelki będą pomocne?
Przechadzka tip-topem
Czy jest na to rada? Jest, i to prosta. Tylko że wymaga żelaznej konsekwencji i anielskiej cierpliwości. Wystarczy za każdym razem, gdy pies pociągnie na smyczy, po prostu stanąć. I dopiero, gdy poluzuje smycz, ruszyć z miejsca. Nie wolno zrobić żadnego wyjątku!
Dokąd się da w ten sposób zajść? Nie za daleko… Okrążenie bloku może zająć godzinę. Ale warto ją poświęcić, bo to bardzo skuteczna metoda. Oczywiście oprócz tego ćwiczenia trzeba zapewnić psu normalny spacer, podczas którego będzie mógł się swobodnie wybiegać. Warto wziąć z sobą zabawkę. Za jej pomocą można nie tylko wyhasać zwierzaka, ale też uczyć go, że to my decydujemy, kiedy jest czas na naukę, a kiedy – na zabawę.
Szelki na wypadek wszelki
No dobrze, powiecie, ale jak to zrobić, by pozostać konsekwentnym, a jednocześnie zapewnić psu fajny spacer, kiedy on na pewno znów będzie ciągnąć? Nie martwcie się – ci, którzy mieli taki sam problem, już dawno wymyślili na to sposób. W czym na co dzień chodzi twój pies: w obroży czy w szelkach? Jeśli w obroży, to w niej z nim ćwicz, a na swobodny spacer nakładaj szelki. W szelkach będzie mu wolno ciągnąć, ale w obroży – w żadnym razie! Kiedy już całkiem oduczy się ciągnięcia, przestaniecie używać szelek.
Gdy pies ciągnie, zwykle zakładamy mu kolczatkę. A to błąd! Większość czworonogów ciągnie nadal, tylko robi sobie przy tym krzywdę.
Obroża uzdowa
W wielu krajach zabroniono już używania kolczatek. Ale za to wymyślono inne, bardziej humanitarne akcesoria. Obroża uzdowa może być dobrą alternatywą. To taka uzda, którą zakłada się psu na pysk. Na początku może on protestować, bo to coś całkiem innego niż obroża. Ale nie dzieje mu się żadna krzywda. Nie może tylko ciągnąć, bo zapięcie jest pod pyskiem.
Czasem można też kupić szelki z zapięciem z przodu – działają na podobnej zasadzie: gdy zwierzak zaczyna ciągnąć, obracają go. Możemy też nauczyć psa chodzenia przy nodze bez smyczy – to dopiero wygoda!
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined