13.03.2021
Odcisk łapy psa. Jak bezpiecznie go zrobić?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chcesz zrobić sobie tatuaż z łapką twojego psa albo zachować taki rysunek na pamiątkę? Podpowiadamy, jak wykonać odcisk łapy psa!
fot. Shutterstock
Odcisk łapy ukochanego pupila to nie tylko doskonała pamiątka po zwierzaku, który udał się za Tęczowy Most. To także doskonały pomysł na tatuaż prawdziwego psiarza, ozdobę pocztówki z wakacji czy element obrazu. Jak wykonać taki odcisk, by nie wystraszyć niepotrzebnie psiaka i jakie materiały będą do tego konieczne?
Uważaj, by nie wystraszyć psa!
Najważniejsza zasada przy robieniu odcisku psiej łapy? Nic na siłę! Jeśli na siłę przytrzymasz czworonoga za łapę, może on poczuć się zagrożony, uciec lub zaatakować w samoobronie. W ten sposób na pewno nie uzyskasz ładnego odcisku! Przed tym zabiegiem zwierzaka należy uspokoić głaskaniem i delikatnym masowaniem całego ciała, w tym łapek, sprawić, by usiadł lub położył się rozluźniony na boku. Do pobrania odcisku możesz się także przygotować w podobny sposób, jak do obcinania psu pazurów. Oczywiście, jeśli twój pupil jest do tego przyzwyczajony.
Jak wykonać odcisk łapy psa?
Odcisk psiej łapy możemy wykonać na kilka sposobów – przy użyciu farb lub utwardzanej masy. Przed przystąpieniem do robienia odcisku sprawdź koniecznie, czy łapa twojego psa jest zdrowa – czy nie ma na niej żadnych zadrapań ani pęknięć skóry. Przetrzyj łapkę wilgotnym ręcznikiem, a następnie dokładnie osusz. Dla lepszego efektu możesz wyciąć psiakowi sierść spomiędzy opuszek za pomocą trymera lub bezpiecznych nożyczek. Dzięki temu odcisk łapy będzie wyraźniejszy.
Odcisk z farby
Do wykonania odcisku możesz użyć zmywalnych farbek przeznaczonych do malowania dzieciom twarzy. Takie farbki są nietoksyczne i nie spowodują u psiaka podrażnień skóry. Odcisk za pomocą farbek najlepiej jest wykonywać, gdy psiak siedzi – dzięki temu farba nie ścieknie mu po łapach. Na psie opuszki nałóż odpowiednią ilość farby za pomocą gąbki lub zamocz łapę w płaskim naczyniu z farbą. Następnie postaw ją na czystej kartce papieru lub kawałku materiału na kilka sekund. Możesz od razu wykonać kilka takich stempelków, z których później wybierzesz najlepszy. Farbę z łapy psa zmyj, jak tylko skończysz robienie odcisków.
Odcisk w masie z mąki
Masa przygotowana z mąki to najbezpieczniejszy nośnik dla psiego odcisku. By ją przygotować, zmieszaj szklankę mąki ze szklanką soli i dodaj tyle wody, by powstało elastyczne ciasto. Uformuj je w kulkę i dociśnij do łapy leżącego lub siedzącego psiaka. Taką masę z odciskiem możesz następnie utwardzić, piekąc w 100 stopniach przez 2-3 godziny. Co jakiś czas zerkaj na odcisk, by nie zaczął pękać!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined