23.04.2020
Twój pies ma niestrawność? W ten sposób mu pomożesz!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ból brzucha, wymioty i rozluźniony stolec to częste objawy zaburzenia trawienia u czworonożnych pupili. Co zrobić, jeśli twój pies ma niestrawność?
fot. Shutterstock
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego to częsta przypadłość domowych czworonogów. Problem ten bywa także wyjątkowo uciążliwy dla opiekunów psów, dla których dobro ukochanego pupila jest rzeczą najważniejszą. Co zrobić, gdy pies ma niestrawność?
Jak objawia się niestrawność u psa?
Objawami niestrawności u ludzi są między innymi wzdęcia, nudności, zaparcia i zgaga. O ile niektóre z takich problemów będą łatwe do zauważenia u domowego czworonoga, o tyle inne mogą nie dawać widocznych na pierwszy rzut oka oznak. Istnieje jednak kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że nasz pupil cierpi na niestrawność:
- wymioty,
- problemy z oddawaniem kału,
- zbyt częste picie wody,
- podkurczona postawa ciała,
- brak apetytu,
- gazy,
- wzdęty brzuch,
- apatia,
- rozluźniony stolec,
- jedzenie trawy i lizanie różnych powierzchni.
Jakie są przyczyny niestrawności u psów?
Do najczęstszych przyczyn niestrawności u domowych czworonogów należą błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów. Problemy żołądkowe mogą być skutkiem niedostosowanej do potrzeb zwierzaka diety, dokarmiania psa resztkami z obiadu lub przekarmiania. Znalezione przez czworonoga na spacerze „skarby” również mogą wywołać niestrawność. Niekiedy przyczyna takich zaburzeń może leżeć głębiej – problemy trawienne bywają także objawem wrzodów żołądka, jelit, czy nawet nowotworów.
Co zrobić, gdy pies ma niestrawność?
W przypadku zaobserwowania objawów niestrawności u domowego czworonoga należy przede wszystkim przyjrzeć się bliżej temu, co trafia do jego żołądka. Należy też pamiętać, że każdy psiak jest inny – to, co służy jednemu zwierzakowi, niekoniecznie musi być dobre dla innego. Dlatego opiekun psa, który często cierpi na niestrawność, nie powinien sugerować się wyłącznie opinią innych właścicieli zwierząt, ale przede wszystkim bacznie obserwować swojego pupila.
1. Zrezygnuj z dokarmiania
Podając psu przysmaki z ludzkiego stołu, często uważamy, że sprawiamy tym czworonogowi zupełnie niewinną przyjemność. Jednak dzieląc się ze zwierzakiem przysmakami z naszego talerza, możemy niechcący wyrządzić mu poważną krzywdę. Zbyt tłuste dania, przyprawione potrawy czy po prostu przekąski, do których żołądek naszego psa nie jest przyzwyczajony, mogą wywołać u naszego pupila ciężką niestrawność. Dokarmianie go resztkami z obiadu to także prosta droga do poważnego zatrucia, które będzie wymagało interwencji weterynarza. Dlatego jeśli chcemy sprawić czworonogowi smakowitą przekąskę, podajmy mu przysmaki stworzone specjalnie dla psów.
2. Zmień dietę na lekkostrawną
Bardzo często przyczyna niestrawności u psa leży w podawaniu mu nieodpowiedniej karmy. Czworonogi o wrażliwych żołądkach mogą wymagać specjalistycznej, lekkostrawnej diety. Przy problemach trawiennych u czworonogów nieocenioną pomocą będą także karmy zawierające prebiotyki – mannanooligosacharydy oraz beta-glukany, które przez wspomaganie rozwoju pożytecznej mikroflory jelitowej, wspierają barierę ochronną jelit oraz procesy immunologiczne.
3. Uważaj, by nie przekarmiać
Zbyt duże porcje karmy także mogą być przyczyną niestrawności u psów. Jednorazowe zjedzenie za dużego posiłku poskutkuje wzdęciami, wymiotami, bólem brzucha i biegunką. Również regularne podawanie zwierzakowi zbyt obficie wypełnionej miski może być przyczyną problemów trawiennych u czworonoga. Dlatego w przypadku psów mających częste problemy z niestrawnością, dzienną porcję karmy warto podzielić na dwa, a nawet trzy posiłki w ciągu dnia. Małe porcje jedzenia podawane w regularnych odstępach czasu uspokoją psi żołądek i pozwolą na lepsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
4. Odwiedź weterynarza
Niestrawność u psa może być objawem takich problemów, jak wrzody żołądka czy nowotwory przewodu pokarmowego. Jeśli problemy trawienne u twojego psa pojawiają się niepokojąco często, zabierz go na kontrolę do lekarza weterynarii i poproś o wykonanie dokładnych badań. W przypadku podejrzenia poważnych chorób układu pokarmowego, do zdiagnozowania przyczyny niestrawności może być konieczne wykonanie gastroskopii. Lekarz weterynarii może dodatkowo zalecić podawanie psu specjalistycznej diety i wyznaczy odpowiednie pory posiłków.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined