Czy pies po kastracji może być fit?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Jednym z podstawowych argumentów przeciwko kastracji psów jest nagły przyrost masy, który miałby dotyczyć wszystkich czworonogów po zabiegu. Stwierdzenie to ma na tyle mocną pozycję, że nieraz powtarzają je nawet osoby, które teoretycznie znają się na wychowaniu i zdrowiu czworonogów. Jak jest w rzeczywistości?

pies po kastracji

fot. Shutterstock

Kastracja i sterylizacja zwierząt są jednymi z podstawowych zabiegów, którym poddawane są psy bezdomne, ale również te posiadające swoich właścicieli. Pomaga opanować burzę hormonalną, zapobiega ucieczkom psów w celach prokreacyjnych, ale również eliminuje ryzyko przypadkowego zajścia w ciążę u suczek. Czy pies po kastracji faktycznie przybiera na wadze?

Pies po kastracji jest leniwy i gruby

To stwierdzenie każdy z miłośników psów słyszał niejednokrotnie. Trudno powiedzieć, skąd się bierze. Nawet psy sportowe czy pracujące, dla polepszenia wyników treningów i własnego zdrowia, przechodzą zabiegi – a po nich kontynuują ćwiczenia. Jeśli jednak czyjś pies regularnie wyprawiał się na samodzielne wycieczki, gdy tylko poczuł cieczkę w okolicy, a po kastracji zaniechał tych wypadów – można odnieść wrażenie, że nagle stał się leniwy. Faktem jest natomiast, że w niektórych przypadkach zmiany hormonalne, które zachodzą po zabiegu kastracji, mogą wpływać na spowolnienie przemiany materii, zwłaszcza do spółki z innymi elementami (np. niewykrytymi zaburzeniami pracy wątroby czy nawet starszym wiekiem).

W rzeczywistości zarówno to, czy pies ma ograniczoną aktywność fizyczną, jak i to, czy jest gruby, zależy jedynie od opiekuna. W rękach człowieka, który nie fatyguje się z czworonogiem na dłuższe spacery, a w dodatku nie ogranicza mu dawki żywieniowej, tylko dokarmia – faktycznie pies po kastracji może stać się leniwy i gruby. Zwłaszcza gdy najpierw stanie się gruby, a potem jego organizm nie będzie w stanie podołać większej aktywności.

Żywienie psa po kastracji

Podstawowe pytanie brzmi: czy po kastracji pies musi przechodzić na specjalną suchą karmę, przeznaczoną dla czworonogów po zabiegu? Zdecydowanie nie! Jeśli pies dobrze reaguje na dotychczasowy pokarm, to nie trzeba specjalnie zmieniać mu diety – warto natomiast obserwować, czy jego waga nie zaczyna rosnąć. Jeśli tak się dzieje, to pierwszym krokiem powinno być po prostu ograniczenie dotychczasowej, dziennej dawki karmy. Warto pamiętać, że w tę dawkę wliczają się również smakołyki dawane podczas treningów czy dokarmianie pod stołem. To wszystko zaliczamy do codziennej porcji żywienia, a potem ograniczamy w stosownych proporcjach, obserwując psa. Dla osób, które nie mają czasu czy nie chcą czynić takich obserwacji, oczywiście wprowadzenie karmy dla psów sterylizowanych może być dobrym rozwiązaniem. Jest jednak jeden warunek: karma musi być dobrej jakości, a nie tylko posiadać stosowny napis na opakowaniu. Najpierw więc analizujemy skład, a potem decydujemy się na zakup.

Bycie fit jest modne i zdrowe

Zabieg kastracji nie polega na obcięciu psu łap. Dlatego nie ma żadnego powodu, aby – po ukończonym okresie rekonwalescencji – pies nie miał takiej samej aktywności jak dotychczas. Nie ma też przeciwwskazań co do zwiększenia poziomu tej aktywności. Oczywiście wszystko z głową, dlatego:

  • najpierw warto poczekać, aż pies dojdzie do siebie po zabiegu – u suk będzie to okres dłuższy aniżeli u psów;
  • po zabiegu stopniowo wracamy z psem do dotychczasowej aktywności i ćwiczeń, jeśli nie ma przeciwwskazań weterynaryjnych;
  • jeśli aktywność docelowa ma być większa od tej przed zabiegiem, pamiętamy o dostosowaniu porcji jedzenia.

I tutaj bardzo ważna rzecz: mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Zanim ograniczymy psu porcję pożywienia, bo mimo wzmożonej aktywności przybrał na wadze, oceńmy, czy jest to przyrost masy mięśniowej, czy raczej gromadzący się na żebrach tłuszczyk. W przeciwnym razie zaszkodzimy naszemu pupilowi.

Bycie fit również w przypadku psów jest ważne i zdrowe. Mocne mięśnie i ścięgna znacznie ograniczają ryzyko urazów ortopedycznych, a regularna aktywność pozwala utrzymać w dobrej kondycji cały organizm. To, czy nasz pies po zabiegu tyje, czy nie, zależy wyłącznie od nas.

Autor: Biały Jack

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się