REKLAMA
REKLAMA

Czy mój pies się przeziębił? 7 objawów, które mogą nas zmylić

author-avatar.svg

Dorota Jastrzębowska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Nasz psiak, tak jak my, jesienią i zimą jest bardziej narażony na infekcje. Może się nawet zarazić od nas! Jednak niektóre objawy mogą nas zmylić.

pies się przeziębił

fot. Shutterstock

REKLAMA

Czy kiedy pies ma dreszcze, suchy i gorący nos oznacza, że się przeziębił? Niekoniecznie. U psów często występuje nawet kaszel, choć jak się okazuje, nie jest on spowodowany bakteriami. Sprawdź, jakie jeszcze objawy mogą cię zmylić.

1. Kaszle, gdy idzie na smyczy

To się często zdarza, i to nie z powodu bakterii czy wirusów, lecz… z naszej winy. Choć w wielu krajach od lat nie wolno używać kolczatek i łańcuszków zaciskowych, na naszych ulicach wciąż można spotkać psy w tych narzędziach tortur. Lepiej raz na zawsze oduczyć pupila ciągnięcia na smyczy. Jak? Zobacz TUTAJ.

2. Szczeka schrypniętym głosem

Nieraz słychać, zwłaszcza na wsi, przy budach takie schrypnięte szczekanie psów, które cierpią chłód, a do tego dużo szczekają – nie tyle broniąc obejścia, co z frustracji. Jeśli jednak naszemu domowemu pupilowi nagle się zmienia głos, to może być objawem np. zapalenia gardła. Często towarzyszą temu wtedy wymioty oraz brak apetytu.

3. Chrząka, gdy się cieszy

Kiedy pies ma infekcję i dokucza mu gardło, objawia się to np. niechęcią do jedzenia, zwłaszcza suchej karmy, która je podrażnia. Natomiast gdy zaczyna kaszleć, kiedy jest podekscytowany, np. się z nami wita, to dolega mu coś innego. Zwłaszcza miniaturki mają kłopoty z tchawicą, która podczas przyspieszonego oddychania zapada się i poddusza zwierzaka. Takie psy trzeba uspokajać, np. głaskać po brzuszku na powitanie.

4. Ma dreszcze, cały drży

Nam dreszcze zwykle kojarzą się z gorączką i grypą. Ale gdy drży nasz pies, nie musi to wcale oznaczać, że się przeziębił – powodów może być więcej. Czasem takie drżenie mięśni jest spowodowane strachem. Wtedy zwierzak zwykle jednocześnie podkula ogon. Może też drżeć z zimna. Ale jest to również często oznaką, że coś go boli.

REKLAMA

5. Kicha, gdy węszy

Psy kichają często i wcale nie musi to oznaczać choroby. Nam też zdarza się zareagować w ten sposób, gdy jakiś pyłek wpadnie nam do nosa lub poczujemy ostry zapach. A psy mają przecież o wiele bardziej czuły węch i do tego ich nos porusza się na mniejszej wysokości, więc wciąga więcej kurzu, pyłków czy piasku. Jeśli natomiast psiak kicha np. podczas snu, to bardzo prawdopodobne, że złapał infekcję.

6. Ma suchy, gorący nos

Taki nos może być objawem gorączki, która towarzyszy nie tylko infekcjom, ale też wielu innym chorobom, nawet nowotworom. Nie trzeba panikować – psiak może mieć taki nos również dlatego, że dopiero co się obudził. Po dłuższej chwili ten czuły organ powinien znów być zimny i wilgotny. Jeśli tak się nie stanie, warto zmierzyć pupilowi temperaturę.

7. Cieknie mu z nosa

Czy to znaczy, że mój pies się przeziębił? To wcale nie musi być katar! Psu czasem cieknie trochę z intensywnie węszy. Może to jednak również oznaczać problemy np. z nosa nawet wtedy, gdy zębami – dlatego sprawdź, czy zbierający się na nich kamień nie spowodował zapalenia dziąseł (czy nie są czerwone). Lekarz weterynarii musi wtedy usunąć kamień w narkozie, a często najpierw jeszcze wyleczyć stan zapalny kuracją antybiotykową.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Dorota Jastrzębowska

Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s