07.01.2020
6 pytań o psi sen
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„A, a, a, kotki dwa…” – no nie, w ten sposób żadnego psa nie uśpimy… Ale czasem i bez takiej kołysanki nie chce spać. Dlaczego?
fot. Shutterstock
Dorosły pies śpi przeciętnie 12-14 godzin dziennie. Mają szczęście ci z nas, których psy chodzą spać w tym samym czasie co oni i wstają razem z nimi. Ale nie zawsze tak jest, bo wśród psów – tak jak wśród ludzi – zdarzają się ranne ptaszki, które nie dają dłużej pospać. Nie ma za to raczej psów sów, które imprezowałyby w nocy. No, chyba że te stróżujące, dopiero wieczorem wypuszczane luzem do ogrodu po całym dniu drzemania w kojcu. Ale nasze domowe pupile trzeba czasem budzić na ostatni wieczorny spacer. Za to jest jeszcze grupa czworonogów, które wysypiają się wczesnym wieczorem, a gdy my się kładziemy, włażą nam do łóżka i domagają się pieszczot…
Gdy pies śpi…
Nie wolno mu przeszkadzać! Wyrwany nagle z głębokiego snu może zareagować nerwowo, tak jak nie zrobiłby tego w innej sytuacji – nawet ugryźć! Dlatego nigdy nie dotykajmy śpiącego pupila. Jeśli musimy go obudzić, np. na spacer przed wyjściem do pracy, zróbmy to, używając wyłącznie głosu. Nie wołajmy go jednak głośno, lecz mówmy do niego łagodnie, tak by przebudzenie nie było gwałtowne.
1. Czemu pies chce do łóżka?
Bo jest zwierzęciem stadnym, lubi się przytulić do innej żywej istoty, poczuć jej ciepło. Czuje się wtedy bezpieczniej.
2. Czemu pies nie śpi w legowisku?
Czasem jednak pupil nie chce spać na swoim posłaniu nawet w dzień, gdy nie leżymy w łóżku. Dlaczego? Może legowisko jest za małe. Albo uszyte ze sztucznego materiału, który się elektryzuje lub dziwnie pachnie. Albo leży w miejscu, gdzie co chwilę ktoś przechodzi lub jest przeciąg. Lub gdzieś całkiem na uboczu, skąd nie widać, co się dzieje w domu. Spróbujmy przełożyć posłanie w inne miejsce lub zastąpić je na próbę kocem czy starą poduszką.
3. Dlaczego pies śpi na boku?
Czasem pies śpi w legowisku, ale nagle z niego wychodzi i kładzie się na podłodze, na boku. To dlatego, że tylko w takiej pozycji może wejść w fazę snu, w której śni. Robi to więc instynktownie, zwłaszcza wtedy, gdy posłanie jest ciasne.
4. Dlaczego pies nie chce spać?
Psy zwykle przykładają ucho do posłania i śpią jak susły. A jeśli pupil łazi po nocy? Może słyszy coś, czego nasze uszy nie są w stanie wyłowić z ciszy. Może go coś boli albo dostał biegunki i potrzebuje dodatkowego spaceru – warto z nim szybko wyjść, nawet w piżamie, naprawdę! A może jest głodny, bo karmimy go starą metodą, raz dziennie, rano (teraz zaleca się raczej dzielić dzienną porcję jedzenia na dwa posiłki). Albo rozbudził go spacer tuż przed snem.
Spróbujmy karmić pupila po południu i wychodzić z nim wieczorem przynajmniej pół godziny przed położeniem się spać. Jeśli często ma biegunki, przestawmy go na karmę dla psów wrażliwych (z napisem „sensitive”).
5. Dlaczego pies śpi w dzień?
Tylko by jadł i spał – mówimy czasem o naszym psie. A co ma robić? Czy proponujemy mu coś fajnego? Poświęcamy mu czas, poza wyjściem na spacer? Bawimy się z nim? Szkolimy go? Dajemy gryzaki, które zajmą mu dużo czasu?
Psy potrzebują więcej snu niż my, zwłaszcza szczeniaki i seniorzy, dlatego muszą dosypiać w dzień. Ale często nawet dorosłe, zdrowe psy drzemią prawie cały dzień – po prostu z nudy. Jeśli nasz pupil tak się zachowuje, to może być znak, że poświęcamy mu za mało czasu.
6. Czy pies śpi, gdy nas nie ma?
Często tak właśnie spędza ten czas. Ale nie zawsze. Psy czasami źle znoszą samotność i cierpią na tzw. lęk separacyjny – boją się zostawać same. Z tego strachu robią nieraz głupie rzeczy, np. niszczą sprzęty domowe albo liżą łapę aż do krwi. Jak pomóc takiemu zwierzakowi? Można kupić feromony i włączyć do kontaktu – to substancje działające uspokajająco. Albo zapewnić pupilowi towarzystwo: drugie zwierzę lub… odwiedziny sąsiada, który go zabierze na spacer. Jeśli to nie pomaga, warto skonsultować się z behawiorystą.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined