19.09.2022
Pies zjadł gumę do żucia – co robić? Czy jest się czym martwić?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Guma do żucia przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej po posiłku oraz wykazuje działanie antybakteryjne. Niestety w przypadku czworonogów jej spożycie zwykle kończy się zatruciem, a czasem poważniejszymi powikłaniami. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej!
Fot. Shutterstock
Psy czasem mają tendencję do zjadania przypadkowych pokarmów. Spożycie niewielkich ilości niektórych z nich nie grozi większymi dolegliwościami, jednak pewne produkty takie jak guma do żucia stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga, nawet w kilkumiligramowych dawkach.
Guma do żucia – przyczyna zatruć i niedrożności przewodu pokarmowego u psów
Zjedzenie gumy do żucia przez psa niektórym opiekunom wydaje się niegroźne, ponieważ zwykle ma ona niewielką wagę i objętość, jednak w rzeczywistości wcale takie nie jest. Jej spożycie może doprowadzić do dwóch poważnych sytuacji: powstania niedrożności w przewodzie pokarmowym zwierzaka, co zdarza się stosunkowo rzadko oraz wyjątkowo niebezpiecznych zatruć ksylitolem, które są coraz częstszą przyczyną hospitalizacji psów.
Ten tajemniczo brzmiący związek to cukier brzozowy popularnie wykorzystywany w roli słodzika w różnych produktach, na przykład gumach do życia. Ma dwa razy mniej kalorii niż powszechnie stosowana sacharoza, a w dodatku zmniejsza ryzyko próchnicy. Niestety dla czworonogów jest on silnie toksyczny.
Objawy zatrucia ksylitolem u psów
Ilość oraz nasilenie objawów zatrucia ksylitolem będzie zależeć przede wszystkim od ilości spożytej przez psa substancji. Uciążliwe symptomy mogą pojawić się już przy dawce 100 miligramów na każdy kilogram masy ciała psa, jednak lekarze weterynarii zalecają udanie się do kliniki już w przypadku spożycia 50 miligramów słodzika na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia. Oznacza to, że zjedzenie nawet jednej 2-gramowej drażetki zawierającej 35% ksylitolu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia małego czworonoga!
W ciągu 10 minut do 12 godzin od spożycia toksycznej substancji mogą pojawić się objawy hipoglikemii, czyli wymioty, drgawki, utrata równowagi oraz zaburzenia koordynacji ruchów. W przypadku zjedzenia większej dawki słodzika istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia wątroby. Symptomy niewydolności tego organu zwykle są widoczne po 9, a nawet 72 godzinach od spożycia substancji toksycznej. Najczęściej będą to zaburzenia trawienia takie jak biegunki, wymioty czy żółtaczka oraz problemy z krzepnięciem krwi prowadzące do powstawania wybroczyn i siniaków.
Pies zjadł gumę do żucia - jak mu pomóc? Kiedy udać się do lekarza weterynarii?
Tak samo, jak w przypadku innych dolegliwości czas ma ogromne znaczenie, a szybka reakcja znacznie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Niestety ksylitol jest substancją, która wchłania się w całości już w ciągu 30 minut od jej spożycia, dlatego wywoływanie wymiotów ani płukanie żołądka nie będą pomocne w leczeniu zatrucia.
Mimo wszystko warto zabrać swojego pupila do kliniki weterynaryjnej, by móc stale monitorować poziom cukru i elektrolitów we krwi oraz szybko zareagować w razie jakichkolwiek odchyleń. Do uszkodzenie wątroby dochodzi później niż do hipoglikemii, dlatego pies po spożyciu gumy do żucia powinien być pod opieką lekarza weterynarii przez kolejnych kilka dni.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined