18.11.2020
Pietruszka dla psa. Czy pies może jeść pietruszkę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy popularna w naszej kuchni pietruszka może znaleźć się w psiej misce? I przy jakich dolegliwościach może pomóc naszemu domowemu czworonogowi?
fot. Shutterstock
Korzeń pietruszki to nieodzowny składnik każdej zdrowej zupy. Pietruszka ma także wiele prozdrowotnych właściwości, o których większość z nas nie słyszała… Czy warto uwzględnić ją w diecie domowego czworonoga?
Co zawiera pietruszka?
Biały korzeń pietruszki zawiera ledwie 50 kcal w 100 g. Bogaty jest w witaminę A, C, błonnik i potas. Dzięki temu pietruszka jest doskonałą pomocą przy zaburzeniach pracy układu pokarmowego i nadciśnieniu. Zawarte w niej flawonoidy i inne prozdrowotne substancje nadają korzeniowi pietruszki delikatne właściwości moczopędne, odkażające i rozkurczowe na mięśnie miednicy. Spożywanie tego warzywa wspomaga wydalanie toksyn z organizmu, pobudza wydzielanie śliny, soków żołądkowych i reguluje pracę trzustki.
Korzeń pietruszki może także przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle reumatyczne. Ze względu na zawartość apiolu pietruszka nie jest polecana dla kobiet w ciąży – zbyt duże dawki mogą spowodować skurcze i ból macicy. Natomiast niewielkie ilości wywaru mogą łagodzić bóle menstruacyjne.
Czy pies może jeść pietruszkę?
Korzeń pietruszki nie jest toksyczny dla domowych czworonogów. Jego moczopędne właściwości mogą być korzystne w przypadku zwierzaków cierpiących na przeróżne dolegliwości ze strony układu moczowego, na przykład na zapalenie pęcherza. Zawarty w pietruszce błonnik usprawni pracę przewodu pokarmowego w przypadku zaparć lub biegunki. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość włókna pokarmowego może wywołać zaburzenia trawienia.
Niestety pietruszka nie ma zbyt atrakcyjnego smaku ani zapachu, przez co większość psów z pewnością nią wzgardzi. Jeśli więc chcemy przemycić odrobinę tego korzenia czworonogowi, możemy ją ugotować, a następnie zetrzeć na tarce lub zblendować i wymieszać z ulubionymi owocami naszego pupila. Taki mus może być nie tylko smacznym dodatkiem w psiej misce – nadaje się także do wypełniania zabawek typu kong i przeróżnych silikonowych mat do wylizywania.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
10.06.2023
Truskawki dla psa. Czy pies może jeść truskawki jako przekąskę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wielu opiekunów w czerwcu zastanawia się, czy pies może jeść truskawki. Te smaczne, odżywcze owoce goszczą na ludzkich stołach, co jednak z psami? Sprawdźmy, czy takie urozmaicenie w żywieniu im nie zaszkodzi!
undefined
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined