25.02.2021
Po co psy skaczą na ludzi? Niektóre powody cię zaskoczą!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy skaczą na ludzi nie tylko z ekscytacji. Chcąc rozwiązać ten uciążliwy psi problem, musimy najpierw poznać jego przyczynę!
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów psów kojarzy skakanie na ludzi z ekscytacją towarzyszącą powitaniu z człowiekiem. Jednak to nie jedyny powód tego kłopotliwego zachowania! Jeśli chcemy rozwiązać ten problem z naszym czworonogiem, musimy poznać motywację, jaka stoi za jego zachowaniem. Dlaczego psy skaczą na ludzi i jak zaradzić temu problemowi?
Dlaczego psy skaczą na ludzi?
Wytłumaczenie zachowania psa nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje! Oto 5 najczęstszych przyczyn, dla których psy skaczą na ludzi.
Ekscytacja
Nadmierne pobudzenie to najczęstszy powód tego zachowania u psów. Rozemocjonowany powrotem opiekuna do domu psiak nie potrafi opanować swojej ekscytacji i chcąc jak najbardziej zbliżyć się do ukochanego człowieka, skacze na jego nogi lub klatkę piersiową. Takiemu skakaniu może towarzyszyć także próba polizania człowieka po twarzy, popiskiwanie, a nawet szczekanie wysokim głosem. Zachowanie to może być również częścią rytuału powitania, wyuczonego i wzmacnianego już od szczeniaka. Nauczenie psa spokoju w takich sytuacjach powinno rozpocząć się od pierwszego dnia czworonoga w naszym domu i może wymagać zastosowania kilku technik. Będą one obejmować ignorowanie skaczącego psa i witanie się z nim dopiero, gdy usiądzie, naukę kładzenia się na posłaniu na dźwięk dzwonka do drzwi, a także naukę kontrolowania emocji w sytuacji silnego pobudzenia.
Chęć zwrócenia na siebie uwagi
Skaczącego na nas psa nie sposób nie zauważyć. Mało tego – wspinający się na naszą nogę szczeniak jest po prostu rozczulający! Młode psiaki uczą się bardzo szybko, że takim zachowaniem mogą nie tylko zwrócić na siebie uwagę, ale także dostać to, co chcą, czyli chwilę czułości, zabawy czy smaczne jedzenie. Zachowanie to może szybko eskalować i stać się sposobem na wymuszanie od człowieka przeróżnych rzeczy. Najlepszym sposobem oduczenia psa skakania w takich sytuacjach jest ignorowanie tego zachowania i pokazanie zwierzakowi, że może sygnalizować nam swoje potrzeby w inny sposób. Warto także nauczyć czworonoga, że nie zawsze dostanie to, co sobie właśnie wymyślił!
Prośba o dystans
Domowe czworonogi są w stanie zakomunikować nam bardzo wiele. Jednak nie zawsze tę komunikację rozumiemy! Zmusza to czasem psiaki do zintensyfikowania prób i zastosowania dobitniejszej komunikacji, na przykład skakania. Zwierzaki niepewne w stosunku do ludzi mogą w ten sposób prosić obcą osobę o odsunięcie się od ważnego dla nich zasobu – opiekuna, psiego przyjaciela, posłania czy zabawki. Mogą także zabiegać drogę i skakać na wchodzącego na ich teren intruza, nie chcąc wpuścić go do domu czy do innego pokoju.
Takie zachowanie nie ma nic wspólnego z dominacją. Jest jednak wyraźną oznaką niepokoju u czworonoga, który widząc, że jego prośby nie odnoszą sukcesu, może stać się dobitniejszy i zacząć warczeć lub szczekać. Psiaka skaczącego w ten sposób na wchodzących do domu kurierów czy hydraulików powinniśmy zamknąć w drugim pomieszczeniu na czas ich wizyty. Jeśli nasz czworonóg skacze w ten sposób na podchodzących do nas ludzi na spacerach, warto skonsultować się ze specjalistą, który pokaże, jak zwiększyć pewność siebie u naszego psa, by nie postrzegał obcych jako zagrożenia, które musi odepchnąć skakaniem.
Prośba o wsparcie
Skakanie na opiekuna z prośbą o wsparcie można zaobserwować często na psich wybiegach i w parkach, gdzie przebywa dużo psów. Zaczepiane i gnębione przez niemiłe czworonogi psy nie zawsze są w stanie poradzić sobie z natrętem. Szczególnie gdy nie chcą przy tym zachować się wobec niego agresywnie. Proszący o pomoc psiak może skakać zarówno na swojego opiekuna, jak i innych znajdujących się w pobliżu ludzi. Zachowanie to jest dość charakterystyczne. Po skoku na człowieka zwierzak zazwyczaj zostaje przy nim, opierając się bokiem o jego nogi lub chowa się za jego plecami, zerkając na drugiego psa. Takiej prośby nie należy ignorować! Pozbawiony naszego wsparcia psiak może poczuć się zagrożony i zaatakować natręta w samoobronie. Dlatego jeśli nasz pupil skacze na nas podczas interakcji z drugim psem, powinniśmy przerwać zbyt intensywną zabawę i zabrać go z trudnej sytuacji.
Agresja
Skakanie na ludzi może być również przejawem agresji. Taką sytuację nietrudno pomylić z innymi powodami, dla których psy skaczą na ludzi. Atakowi towarzyszyć może (ale nie musi) groźne szczekanie lub warczenie, zjeżona sierść, nastroszony ogon i twarde spojrzenie. Skaczący na człowieka pies może próbować ugryźć go w ramię lub po prostu wystraszyć. Trzeba pamiętać, że agresja psa do człowieka spowodowana jest przede wszystkim strachem. Jego podłoże może leżeć w braku socjalizacji lub trudnej przeszłości naszego pupila. W przypadku takiego zachowania konieczny będzie kontakt z dobrym psim behawiorystą, który pokaże, jak pracować z niebezpiecznym zwierzakiem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined