03.12.2021
5 trików, by mieć psa, którego wszyscy będą podziwiać
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psiak podbiega lub wskakuje na kolana i… czar pryska z powodu zapachu. Dbajmy nie tylko o wygląd pupila!
fot. Shutterstock
Chcesz mieć psa, którego rodzina, znajomi i sąsiedzi będą podziwiać? Przyłóż się więc do jego wychowania i zadbaj o jego zdrowie. Oto 5 trików, które skutecznie pomogą pozbyć się brzydkiego zapachu psa.
1. Usuń kamień nazębny
Pies chce ci dać buziaka i… a fe! Gromadzenie się kamienia nazębnego to najczęstsza przyczyna brzydkiego zapachu z pyska. Zbiera się on zwłaszcza na zębach psów miniaturowych i karmionych mokrą karmą lub gotowanym jedzeniem. Kamień powinien regularnie usuwać weterynarz. Nie wolno tego robić samemu, bo uszkodzimy szkliwo, a i tak nie pozbędziemy się kamienia poddziąsłowego.
2. Wylecz uszy
Jeśli czar pryska, gdy pies trzepie uszami, a na dodatek robi to często, prawdopodobnie przyczyną jest stan zapalny w uchu. Mogą go powodować bakterie lub grzyby. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, trzeba dbać o higienę, używając weterynaryjnych środków do wkrapiania do ucha. Nie czyścimy uszu patyczkami z watą!
3. Kontroluj okolice ogona
Czasem trzeba pupilowi umyć pupę. To jednak nie wszystko, bo źródło przykrego zapachu w tej okolicy może też być inne. Pies ma po obu stronach odbytu gruczoły, w których się zbiera smrodliwa wydzielina. Zwykle oczyszczają się same, ale niektóre psy mają z tym problem – trą wtedy pupą o podłoże. Musi im pomóc weterynarz!
4. Dawaj dobrą karmę
Chcesz mieć pewność, że wszyscy będą podziwiać twojego psa? Zajrzyj do jego miski. Jesteś tym, co jesz – psa też to dotyczy! Prawidłowo odżywiony organizm jest odporniejszy na atakujące go drobnoustroje powodujące różne choroby. Poza tym dobra sucha karma pomaga zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego, który zagraża nie tylko dziąsłom, ale też np. zdrowiu nerek.
5. Czesz pupila regularnie
Regularne wyczesywanie martwej sierści rozczesywanie splątanej – zwłaszcza u psów długowłosych – jest ważne nie tylko dla efektownego wyglądu, ale też dla zdrowia. Jeśli dopuścimy do powstania kołtunów, skóra pod nimi może ulec odparzeniu. A to już prosta droga do rozpanoszenia się w tych miejscach bakterii i grzybów, które mogą doprowadzić do brzydko pachnących ognisk zapalnych.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined
09.11.2023
Buda dla psa – o tym możesz nie wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buda dla psa kojarzona jest od razu ze wsią, łańcuchem i złymi warunkami. Na szczęście takie czasy już mijają, co nie znaczy, że znikają też budy. Nie zawsze jednak są złym rozwiązaniem, a niekiedy – dobrą alternatywą dla psa. Sprawdźmy, o jakich sytuacjach mowa!
undefined
02.11.2023
Twój pies nie chce jeść tabletek? Sprawdź ten sposób na suplementację
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Troska o zwierzę nie zawsze jest taka prosta, jak się wydaje... Zwłaszcza gdy trzeba podać leki i suplementy psu, który nie chce ich połknąć za nic! Dlaczego pies odmawia jedzenia tabletek? Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź!
undefined