18.04.2022
Refluks u psa. Jak pomóc psu, który cierpi na zgagę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Refluks i zgaga to wyjątkowo nieprzyjemne przypadłości, które mogą wystąpić także u psa. Jak rozpoznać refluks u psa i czy można go wyleczyć?
fot. Shutterstock
Refluks u psa jest bardzo podobny do tego, który występuje u ludzi. W wyniku nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku może dochodzić do cofania się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Problemy takie najczęściej dotyczą psów brachycefalicznych, u których jednym ze skutków znacznego skrócenia pyska jest również skrócenie przełyku. Jednak refluks może pojawić się także u wielu innych ras. Najczęściej dotyka czworonogi w młodym wieku, a także psy z przeróżnymi problemami trawiennymi prowadzącymi do spowolnionej perystaltyki. Refluks może być także skutkiem innych chorób układu pokarmowego – na przykład wrzodów żołądka, kamicy żółciowej, zapalenia przełyku czy nadkwasoty.
Jak objawiają się refluks i zgaga u psa?
U ludzi podrażnienie przełyku kwasami żołądkowymi wywołuje przede wszystkim silne pieczenie w klatce piersiowej. Psy odczuwają zgagę podobnie, jednak nie są w stanie tego zakomunikować. Cofanie się treści pokarmowej do przełyku może jednak wywoływać inne możliwe do zaobserwowania objawy, takie jak:
- wymioty żółtą pianą lub śluzem,
- zwracanie niestrawionego posiłku tuż po jedzeniu,
- intensywne przełykanie śliny,
- odbijanie gazów,
- mlaskanie,
- zaniepokojenie,
- przyjmowanie skulonej pozycji,
- pica, czyli uporczywe zjadanie niejadalnych rzeczy,
- brak apetytu.
Częsta zgaga u psa będzie prowadzić do silnych podrażnień przełyku, jamy ustnej, języka i zębów, które mogą przekształcić się w parodontozę i nadżerki błon śluzowych. Skutkiem nieleczonego refluksu bywają także problemy z oddychaniem – kaszel, charczenie, astma, a nawet zapalenie oskrzeli. Czworonóg z refluksem i zgagą może mieć także problemy z przełykaniem, które powodować będzie silny ból utrudniający zwierzakowi jedzenie i picie.
Jak zdiagnozować refluks u psa?
Prawidłowe zdiagnozowanie dolegliwości ze strony układu pokarmowego u psa wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu z opiekunem i wykonania szeregu badań. W przypadku podejrzenia refluksu oprócz badań krwi należy wykonać także USG, RTG i endoskopię. Pozwoli to wykluczyć inne przyczyny problemów trawiennych oraz ocenić stan żołądka i zwieracza przełyku u zwierzaka.
Leczenie zgagi u psa
Psu, u którego zdiagnozowano refluks i zgagę, zaleca się najczęściej podawanie leków poprawiających perystaltykę przewodu pokarmowego i zmniejszających wydzielanie kwasów żołądkowych. Takie preparaty niekiedy łączy się także z lekami o działaniu osłonowym na śluzówkę przełyku i żołądka. W razie powikłań i zakażeń bakteryjnych może być konieczne podawanie psu także antybiotyków.
Stosowanie leków może złagodzić objawy zgagi u psa, jednak refluks może mieć skłonność do nawracania. Dlatego opiekun czworonoga ze zdiagnozowaną chorobą refluksową powinien uważnie obserwować zachowanie zwierzaka i regularnie powtarzać badania kontrolne.
Dieta na refluks u psa
Ogromne znaczenie przy refluksie ma dieta podawana psu – zarówno jej skład, jak i sam sposób karmienia. Posiłki dla psa cierpiącego na zgagę powinny być lekkostrawne, złożone ze składników, które nie będą nadmiernie pobudzać żołądka do wydzielania kwasów. Wielu weterynarzy zaleca specjalistyczne karmy typu gastro intestinal o obniżonej zawartości tłuszczu, a także dobrze zbilansowane domowe jedzenie. Rozdzielenie dziennej porcji karmy na trzy, a nawet cztery mniejsze posiłki w ciągu dnia może zmniejszyć podrażnienie śluzówki żołądka i nieprzyjemne objawy zgagi u psa.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined