07.02.2017
Rozlepiamy bałwanka, czyli co zrobić z psem oblepionym śniegiem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W bałwanka oblepionego śniegiem może się łatwo zamienić nie tylko psiak długowłosy. Musimy go wtedy uwolnić od tego przykrego balastu, by się nie przeziębił.
fot. Shutterstock
W mroźny dzień pies w bałwanka raczej się nie przemieni. Suchy śnieg się nie lepi i nawet z kręconych kudełków ładnie się osypie. Najwyżej sierść będzie trochę mokra, bo jeśli nie otrzepiemy psiaka, resztki białego puchu stopnieją dopiero po wejściu na klatkę schodową. Wtedy oczywiście musimy go wytrzeć, jak po zmoknięciu na deszczu.
Co innego, gdy temperatura jest około zera lub wyższa, a leży jeszcze dużo topniejącego śniegu. Wtedy każdy pies, który nie ma całkiem krótkiej sierści, szybko zacznie przypominać bałwanka, zrobionego nie z trzech, ale dziesiątek kulek.
Jak go od nich uwolnić? Przede wszystkim nie należy ich odrywać siłą, bo to psa boli, a poza tym możemy zniszczyć sierść. Co więc zrobić? Napełnić miskę letnią (nie gorącą ani bardzo ciepłą) wodą, wstawić do niej pupila i poczekać chwilę, aż kulki się rozpuszczą. Potem dokładnie go wytrzeć i osuszyć jak po kąpieli.
5 ważnych zasad zimowej kąpieli
Zimą lepiej w ogóle psa nie kąpać. A jeśli już trzeba, róbmy to tak:
- wybierzmy cieplejszy dzień, bez wiatru i pluchy, by psiak się zaraz nie ubłocił;
- wykąpmy psa wieczorem, najlepiej po ostatnim spacerze, tak by już nie wychodził;
- wytrzyjmy go i wysuszmy suszarką albo przynajmniej przykryjmy wilgotnego psa ciepłym kocem – ten sposób się sprawdzi, jeżeli zwierzak ma zwyczaj spać po kąpieli;
- jeśli suszymy go suszarką, ustawmy nawiew tak, by nie był zbyt mocny ani gorący;
- możemy też wybrać suchy szampon – nakładamy go na sierść i wyczesujemy;
- przez dwa dni skracajmy spacery, w tym czasie skóra naszego psa zdąży wyprodukować trochę substancji ochronnej, chroniącej przed wilgocią.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined