REKLAMA
REKLAMA

Sam bez stresu

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Co zrobić, by pozostawiony w domu psiak nie piszczał i nie niszczył sprzętów?

fot. Shutterstock

REKLAMA

Często zdarza się, że gdy decydujemy się kupić szczeniaka, bierzemy urlop, by się nim na początku zająć, a po dwóch tygodniach wychodzimy do pracy na parę godzin, zostawiając malucha samego i… problemy gotowe. Psa trzeba uczyć zostawania w domu od najwcześniejszych miesięcy życia. Początkowo zostawiamy go samego tylko na kilka minut, by nie zdążył niczego zniszczyć, po czym chwalimy za dobre zachowanie. Nawet jeśli coś przeskrobał, nie wolno go karcić, bo w przyszłości będzie się bał naszego powrotu i stres związany z samotnością tylko się pogłębi.

Niszczenie przedmiotów znajdujących się w otoczeniu wynika nie ze złośliwości pieska, lecz z tego, że jeśli nie został przyzwyczajony do przebywania w samotności, to po prostu się boi. Aby zmniejszyć do minimum ryzyko złego zachowania, przed zostawieniem psa samego wyprowadźmy go na długi spacer i dajmy mu na czas naszej nieobecności gryzak do zabawy.

Niektóre psy lubią zostawać w klatce – o ile najpierw je do niej cierpliwie przyzwyczaimy. Błędem jest zarówno zostawianie pieska bez przygotowania na wiele godzin, jak również przesiadywanie z nim całymi dniami i ciągłe zajmowanie się jak niemowlakiem. Takie postępowanie się zemści, gdy w końcu szczeniak będzie musiał zostać w domu sam.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s