05.12.2022
Spokojne święta z psem – sprawdź, co możesz zrobić, by takie były!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy zawsze niemałe zamieszanie. Jak zadbać o psa w tym wyjątkowym okresie?
Podczas świąt zdarzyć się może wiele nieoczekiwanych sytuacji, które będą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla domowego czworonoga. Niestety znalezienie lecznicy, która przyjmie psa w wigilijny wieczór, często graniczy z cudem... Jak sprawić, by święta z psem były spokojne i bezpieczne? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę szykując rodzinną wigilię w domu, w którym mieszka pies!
Bezpieczeństwo podczas świątecznych przygotowań
Domowe czworonogi uwielbiają obserwować swoich opiekunów podczas świątecznych przygotowań, asystować w kuchni czy pomagać przy ubieraniu choinki. Jednak nie wszystkie te sytuacje będą dla psa bezpieczne! Zwierzak może niechcący zbić bombkę i skaleczyć się jej fragmentami, wejść pod nogi opiekunowi niosącemu garnek z zupą, czy nawet dobrać się do świątecznych słodyczy. Konieczność pełnienia ciągłego nadzoru nad niesfornym psiakiem z pewnością nie ułatwi przygotowań na wizytę gości...
Doskonałym sposobem na zapewnienie psu bezpieczeństwa jest ustawienie w domu bramki zabezpieczającej. Zaporą taką można zagrodzić psu wejście do kuchni, uniemożliwić mu dostęp do salonu podczas ubierania choinki czy zabezpieczyć przyszykowane prezenty. Czworonoga na czas największego zamieszania można także zamknąć w klatce kennelowej, jeśli zwierzak jest do niej przyzwyczajony. By psiak nie frustrował się brakiem uwagi, warto podać mu w tym czasie smakowity gryzak lub zabawkę wypełnioną pysznym jedzeniem.
Poroże jelenia dla psa średniej wielkości Zolux Nature Easy
Bezpieczeństwo na spacerach
Niektóre osoby już przed świętami zaczynają świętować nowy rok i odpalają fajerwerki. Nagły huk czy błysk mogą wywołać u psa silny strach i chęć ucieczki. Dlatego na spacery po zmroku zawsze należy zakładać psu bezpieczne, wytrzymałe szelki zaopatrzone w adresówkę z twoim aktualnym numerem telefonu. W okresie okołosylwestrowym zwierzak musi być zawsze prowadzony na smyczy zaopatrzonej w solidne karabińczyki!
Przywitanie gości
Nie wszystkie psy potrafią spokojnie przywitać gości przybywających na świąteczną kolację. Niektóre domowe czworonogi mogą zbytnio podekscytować się, zacząć skakać na wchodzącą do domu osobę i wywrócić ją lub porwać ubranie. Inne mogą oszczekać intruza i nie chcieć wpuścić go do domu...
By uniknąć przykrych sytuacji, warto zawczasu nauczyć psa spokojnego witania gości. Jeśli jednak zbyt późno zabraliśmy się za to zadanie i zwierzak wciąż bardzo się ekscytuje, przed otwarciem drzwi mieszkania możemy zapiąć go na smycz, by uniemożliwić mu podbieganie i skakanie na gości. Dobrym sposobem na wyciszenie psa w tej stresującej chwili jest też podanie mu do pyska pluszaka - noszenie zabawki w stresujących chwilach często działa na zwierzaka jak smoczek i pozwala opanować silne emocje. Jeśli jednak wiemy, że nie poradzimy sobie z czworonogiem, zamknijmy go po prostu w innym pokoju i spożytkujmy jego energię pozostawiając mu matę węchową do rozpracowania.
Najważniejsze zasady przy stole
Zapachy unoszące się ze świątecznego stołu skuszą niemal każdego czworonoga. Który gość oprze się słodkim, proszącym oczom psiaka? Niestety dokarmianie zwierzaka przy wigilijnej kolacji ma często poważne konsekwencje - poczęstowany świąteczną potrawą psiak może nie tylko dostać biegunki, ale także poważnie się zatruć!
Wytłumaczenie gościom, jak niebezpieczne jest takie dokarmianie, to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Niestety nie wszyscy posłusznie podporządkują się zakazowi. By uniknąć konfliktów i niebezpiecznego zatrucia, wigilijnym gościom rozdać można bezpieczne psie przysmaki, które będą mogli podawać zwierzakowi do woli.
Przysmaki dentystyczne Francodex
Zapewnij psu spokojne miejsce odpoczynku
Nie wszystkie psiaki czują się dobrze w towarzystwie obcych osób i nie każdy czworonóg będzie w stanie zrelaksować się podczas bożonarodzeniowego gwaru. Dlatego przygotowując się na święta z psem warto zapewnić zwierzakowi bezpieczny, zaciszny kącik, w którym będzie mógł się położyć, gdy wydarzenia za bardzo go przytłoczą.
Wygodne posłanie dla psa, klatkę kennelową lub transporter najlepiej jest umieścić w pokoju, do którego goście nie będą mieli wstępu. Opiekun powinien także poinformować wszystkich, by nie zaczepiali odpoczywającego czworonoga, jeśli ten nie będzie miał w danej chwili ochoty na zabawę.
Wodoodporne legowisko ze zdejmowanym pokryciem Zolux In&Out
Zaplanuj wyjazd z wyprzedzeniem
Opiekunowie, którzy planują odwiedzić na święta rodzinę i zabrać ze sobą czworonoga, powinni zaplanować wyjazd z dużym wyprzedzeniem, by odpowiednio się do niego przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo psa podczas podróży.
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie psa na czas podróży samochodem jest przewożenie zwierzaka w transporterze. Transporter dla psa powinien być wykonany z solidnego materiału odpornego na psie zęby i pazury, a jego wymiary powinny być dostosowane do wielkości danego czworonoga - umieszczony w nim psiak powinien móc swobodnie się obrócić i położyć. Psa można przewozić także na tylnej kanapie samochodu. W tym wypadku zwierzaka należy zaopatrzyć w specjalne szelki samochodowe podpinane do pasów bezpieczeństwa.
Transporter dla psa Zolux Gulliver Iata 6
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined