16.07.2007
Strach ma wielkie oczy… Kiedy pies się boi psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Właścicielom psów, które lubią zaczepiać inne czworonogi, trudno zrozumieć, że pies unikający innych psów to też problem…
fot. shutterstock
Na widok drugiego psa na spacerze kładzie się w błocie, gwałtownie domaga się wzięcia na ręce lub – co gorsza – ucieka w popłochu. Kto? Zwykle niewielki piesek, częściej suczka niż samiec, który mógł – choć wcale nie musiał – mieć wcześniej niemiłe doświadczenia związane z innymi psami.
Lęk przed psami, zwłaszcza większymi, często pojawia się po nieprzyjemnych w skutkach zabawach, podczas których nasz pupil zostaje brutalnie przewrócony lub potrącony przez bardziej okazałego czworonoga.
Dlatego lepiej zawczasu unikać towarzystwa silnych i dominujących psów, a szukać kompanów wśród zwierząt o mniejszym temperamencie, również szczeniąt. Należy jednak uważnie przyglądać się zachowaniu psiaka, istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że w miarę nabierania pewności siebie będzie próbował w agresywny sposób odgrywać się na pobratymcach.
Podczas rui
Inny powód lęku przed psami i ewentualnej agresji dotyczy suczek, zwłaszcza tych po pierwszej rui. Często bywa tak, że duża liczba natrętnych adoratorów powoduje u suki niechęć do kontaktów z samcami.
Takie zachowanie bardzo się utrwala, gdy właściciele nadmiernie próbują chronić pupilkę i na widok psa biorą ją na ręce lub nerwowo ściągają smycz. Zdecydowanie lepiej jest wybrać się podczas rui suki na spacer w mniej uczęszczane miejsce lub… pomyśleć o sterylizacji.
Ćwiczenia z naszym podopiecznym
W każdym przypadku warto popracować nad ogólnym posłuszeństwem naszego podopiecznego. Największy nacisk należy położyć na komendę „do mnie” lub „do nogi” – abyśmy mieli pewność, że przestraszony pies zawsze przybiegnie schronić się do nas, a nie oddali się w panice w nieznanym kierunku.
Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined