05.12.2017
Sylwester z psem – jak poradzić sobie ze strachem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sylwester z psem to nic łatwego, a dla wielu przewodników to wręcz koszmar. Niestety - to, co dla nas jest fajne (muzyka, kolorowe fajerwerki, goście), już niekoniecznie jest takie fantastyczne dla naszego psiaka.
Ten dzień to dla psa coś całkowicie nowego. Często w tradycyjnie spokojnym mieszkaniu robi się jednego dnia straszny chaos – kolorowe balony, śmiechy, głośna muzyka, a o północy głośny ryk petard. O ile dla nas to dzień pewnej ekscytacji, to dla psa jest coś po prostu nieprzyjemnego.
Jak więc poradzić sobie z psim strachem w sylwestra?
Przede wszystkim spokój
Nie ma nic gorszego niż dodatkowe stresowanie psa swoim zachowaniem. Niektórzy mają tendencję do uspokajania psa już od samego rana. Pies nie rozumie niestety naszych słów, ale czuje nasz niepokój i troskę, a to dla naszego pupila sygnał, że będzie działo się coś złego.
Najlepszym wyjściem jest życie w normalnym trybie. Standardowy spacer, standardowe jedzenie – nic nadzwyczajnego. Dzięki temu pies nie będzie zestresowany cały dzień.
Jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli żyjemy w samym centrum miasta lub w okolicy naszego mieszkania już od samego rana strzelają petardami, to warto zmienić trasę/godzinę spacerów w taki sposób, aby uniknąć nieprzyjemnych spotkań z „gówniarzerią” z korsarzami.
Zabawa i aktywność
W sylwestra warto psa wymęczyć trochę bardziej niż zazwyczaj. Dłuższy spacer, jakiś trening posłuszeństwa lub inne ćwiczenia pomogą psu zużyć nadmiar energii. Dzięki temu będzie miał mniej siły na stres. Zmęczony pies może nawet przespać północ i nie będzie wiedział, że coś dziwnego się działo 🙂
Poza ćwiczeniami fizycznymi warto również spróbować stymulacji umysłowej. Może to być aktywność węchowa – szukanie przysmaków po mieszkaniu, mata węchowa lub sesja treningu nosework. Może to również być jakaś zabawka interaktywna, gdzie ukrywamy jedzenie w przeróżnych szufladkach i przegródkach, a pies musi sam wydobyć swoją nagrodę.
Ćwiczenia umysłowe wymagają od psa dużej ilości koncentracji, a to prowadzi do uspokojenia psa. Dzięki temu mamy większą szansę, że nasz pupil nie będzie zestresowany, jak już usłyszy fajerwerki.
Bezpieczna przestrzeń
Niektóre psy i tak będą się stresowały, a wtedy konieczne jest zapewnienie psu bezpiecznego miejsca, w którym przeczeka najgorsze. Niektórzy na siłę wyciągają psa spod stołu lub z łazienki i pokazują mu „patrz, nie ma czego się bać”.
To niestety jeszcze bardziej denerwuje psiaka, ponieważ na siłę musi konfrontować się z tym, czego nie lubi. O wiele lepszym rozwiązaniem jest na przykład przeniesienie legowiska lub ulubionego kocyka do łazienki, kuchni lub innego oddalonego pomieszczenia i pozwolenie psu, aby tam przeczekał „najgorsze”.
Jeśli pies sam się gdzieś schowa, to również nie wyciągajmy go na siłę. Psy potrafią sobie poradzić same – będzie stres, ale o wiele mniejszy niż gdybyśmy psiaka zmuszali do czegoś, czego nie chce.
I jeszcze jedno – ostatni spacer zaplanuj jak najwcześniej. Absolutnie nie wychodź z psem po godzinie 20-22, ponieważ już wtedy zaczyna się regularne odpalanie petard. Przez cały dzień unikaj również spuszczania psa ze smyczy. Nagły huk może spowodować, że zazwyczaj spokojny psiak spanikuje i może nawet uciec.
Ekstremalna sytuacja
Jeżeli wiesz, że twój pies to ekstremalny przypadek, ogromnie się denerwuje, nie potrafi sobie poradzić ze strachem, choruje ze stresu i tak dalej, to warto wcześniej udać się do weterynarza.
Na rynku dostępnych jest sporo produktów uspokajających dla psów. Niektóre można podać raz w konkretny dzień, a inne mają działanie podobne do suplementów, gdzie trzeba je aplikować psu przez dłuższy czas.
W ekstremalnych przypadkach taka kuracja może być niezbędna do uspokojenia psa. Na pewno warto się skonsultować z lekarzem.
Podsumowanie
Sylwester nie musi być koszmarem, ale wiadomo, że dla wielu psiaków to duży stres. Niektóre trzęsą się już na sam dźwięk wybuchów. Trzeba jednak zrozumieć swojego pupila i zapewnić mu wszystko, aby mógł przetrwać ten dzień (i noc!) w komfortowy sposób.
W większości przypadków wystarczające będzie zapewnienie psu dużej ilości aktywności fizycznej oraz psychicznej, a także umożliwienie mu schowania się w jakimś bezpiecznym miejscu.
Z naszej strony oczywiście polecamy spróbować maty węchowej, która pomoże uspokoić twojego psiaka 🙂
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined