30.03.2017
Ucieka, gdy tylko wyjdzie za bramę
Ewelina Włodarczyk
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Dzień dobry, moją suczkę Czaję przygarnęłam wiele lat temu z ulicy – po prostu się przybłąkała, siedziała wiele dni pod ogrodzeniem, zaczęliśmy ją karmić i tak już została. Mieszka w budzie na dworze, ale ma dużą działkę do biegania, dobre jedzenie i nic jej nie jest. Mam problem, gdy chcę z nią wyjść na spacer, bo od razu ucieka, potrafi wrócić dopiero po kilku godzinach. Bardzo się wtedy o nią martwię!
Wokół mamy dużo terenów do biegania, lasy, ale i tak może się jej coś stać. Żeby nie uciekała mogę z nią wychodzić tylko na smyczy, nie da się jej spuścić nawet na sekundę. A na działce zawsze przychodzi na wołanie i się słucha. Co zrobić, jak ją nauczyć, żeby tak nie uciekała poza ogrodzeniem?
Dzień dobry Pani Natalio,
prawdopodobnie dla Czai świat poza posesją na której mieszka jest niezwykle ciekawy i atrakcyjny, oddala się żeby móc go poznać i zapewnić sobie aktywność. Jedną z przyczyn takiego zachowania może być niewystarczająca ilość zajęć (właśnie aktywności), którą sunia ma każdego dnia. Zbyt rzadkie spacery, brak możliwości swobodnego biegania w miejscach poza posesją, swobodnego węszenia, kontaktów z psami czy aktywnych zabaw z opiekunem, skłaniają psy do poszukiwania ich „na własną łapę”.
Działka, nawet duża, niestety nie wystarczy, żeby zabezpieczyć wszystkie psie potrzeby. Proponuję regularnie wychodzić z suczką na dłuższe spacery. Początkowo, żeby nie dopuścić do ucieczek warto skorzystać z długiej np 10m linki treningowej. W trakcie takich spacerów ważne jest, żeby nauczyć sunię przybiegać na zawołanie. Aby to zrobić za każdym razem kiedy wróci proponujemy jej atrakcyjną nagrodę (pyszny smakołyk, wspólną zabawę np w przeciąganie zabawki lub chwilę zabawy piłeczką jeśli może i lubi to robić).
Efekty będą jeszcze lepsze jeśli Czaja nauczy się wykonywać choć kilka poleceń z zakresu podstawowego posłuszeństwa również poza działką. Takie krótkie lekcje można zaproponować suni w trakcie spacerów. Jeśli codzienne spacery będą aktywne i atrakcyjne suczka będzie wracać na posesję zmęczona, co znacznie zmniejszy tendencję do uciekania. Jeśli natomiast nauczy się wracać na zawołanie i wykonywać proste polecenia uzyska Pani kontrolę nad zachowaniem Czai również poza posesją. Powodzenia!
Ewelina Włodarczyk
Psycholog, Instruktor Szkolenia Psów, behawiorysta
Centrum Kynologiczne Canid
www.canid.pl
Uniwersytet Mikołaj Kopernika w Toruniu
Zakład Etologii i Psychologii Porównawczej
Polecane przez redakcję
Reklama
Magister psychologii, zoopsycholog, behawiorysta. Specjalista Terapii Zachowania Zwierząt Towarzyszących. Instruktor Szkolenia Psów Canid. Założycielka Centrum Kynologicznego Canid.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined