REKLAMA
REKLAMA

Zaczepki za przyzwoleniem

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Czy należy pozwalać szczeniakowi podbiegać na spacerze do obcych psów?

czkawka u psa

fot. Shutterstock

REKLAMA

Kontakty z pobratymcami są niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczeniaka. Spotkanie innego czworonoga nie może jednak oznaczać automatycznie początku zabawy – najpierw pies musi otrzymać nasze pozwolenie. Sadzamy go więc przy nodze (w razie trudności z koncentracją pomagamy sobie smakołykiem), po czym odpinamy smycz. Przytrzymujemy go przez kilka sekund za obrożę i dopiero wtedy mówimy np. „biegaj”.

Bawiących się czworonogów nie należy zostawiać samych przez dłuższy czas, warto co kilka minut przywołać szczeniaka, co będzie łatwiejsze, gdy właściciel jego kolegi uczyni to samo. W ten sposób utrwalamy u psa przekonanie, że zawsze mamy nad nim kontrolę – to równie ważne jak socjalizacja. Musimy go też nauczyć, że nie zawsze chcemy lub możemy pozwolić mu na zabawę.

Za każdym razem przed spuszczeniem pupila ze smyczy zapytajmy – dla jego bezpieczeństwa – właściciela drugiego psa, czy nie ma nic przeciwko temu. Niektórzy pytają o płeć potencjalnego towarzysza zabawy i jeśli jest przeciwna niż ich psa, bez obaw spuszczają go ze smyczy. Nie polecamy jednak tego sposobu, gdyż nie gwarantuje on bezpieczeństwa naszemu szczeniakowi.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s