07.07.2022
Zaczerwienione oczy u psa – powód do zmartwienia?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zaczerwienione oczy u psa to częste zjawisko. Jednych opiekunów ten objaw bardzo niepokoi, inni uważają, że to nic groźnego. Kto ma rację? Czy czerwone oczy u psa to powód do obaw?
Fot. Shutterstock
Przyczyny zaczerwienionych oczu u psa
Latem szczególnie często możemy zobaczyć zaczerwienione oczy u psa. Łatwo o ich podrażnienie zwłaszcza podczas suszy. Zwierzak przemieszcza się blisko ziemi, nad którą unosi się piasek i kurz. Dlatego o wiele bardziej niż my jest narażony na zaprószenie oczu. Pół biedy, jeśli oko zostanie tylko podrażnione. Może też jednak dojść do jego uszkodzenia – czy to ostrą drobinką, czy kłosem, podczas harców na łonie natury. Oglądajmy więc uważnie oczy naszych pupili.
Zaczerwienione oczy u psa – zapalnie spojówek lub uszkodzenie rogówki
Powszechnym schorzeniem naszych oczu jest zapalenie spojówek. Nie inaczej jest z psami. Często towarzyszy ono m.in. mechanicznemu uszkodzeniu rogówki – najbardziej zewnętrznej warstwy oka. Szczególnie narażone są na nie rasy brachycefaliczne, o skróconych pyskach i wypukłych oczach, a także psy długowłose (ich oczy może drażnić sierść; długą sierść zawsze trzeba na co dzień odgarniać z oczu, nawet jeśli wzorzec rasy mówi co innego!). Oprócz czynników mechanicznych, zapalenie spojówek może też być spowodowane zespołem suchego oka, alergią, wirusami lub substancjami chemicznymi, np. dymem (przy psie nie palimy!). Może też dojść do nadkażenia bakteryjnego. Oczy przy zapaleniu spojówek są zaczerwienione i łzawią, a po nadkażeniu wycieka z nich ciemna, śmierdząca ropa. Na skutek bólu pies trze oko łapą lub się tarza, trąc pyskiem o podłoże. Nie wolno zwlekać z wizytą u weterynarza, bo stan będzie się pogarszał z dnia na dzień i może się pojawić nawet zagrożenie utraty wzroku.
Czerwone oczy u psa – jaskra lub zapalenie naczyniówki
Jaskra to groźna choroba, zarówno dla nas, jak i dla naszych pupili. Nieleczona grozi nawet utratą wzroku. Dochodzi do tego wskutek podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej, co prowadzi do niszczenia siatkówki oka i nerwu wzrokowego. Jaskra, oprócz zaczerwienienia, powoduje rozszerzenie źrenic (niestety dość trudno to zauważyć u psów o brązowych tęczówkach), a także obrzmienie oka, które wydaje się wyłupiaste. Często dochodzi też do łzawienia. Pies wzbrania się przed dotykiem okolic oka (czego zresztą nie należy robić), gdyż zaatakowana przez jaskrę gałka oczna jest bardzo tkliwa. Jeśli natomiast źrenica jest zwężona, a oko zaczerwienione, może to oznaczać zapalenie w głębszej warstwie gałki ocznej – naczyniówce. Od jaskry odróżnia to schorzenie też inny objaw: niskie ciśnienie śródgałkowe. Takiego pomiaru może jednak dokonać tylko weterynarz.
Gdy widzisz, że oko jest czerwone, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza
Niezależnie od tego, co dolega psim oczom, reakcje zwierzaka na te dolegliwości zawsze prowadzą do pogorszenia jego stanu. Czy będzie tarł oko brudną łapą, czy się tarzał, trąc nim o podłoże pełne drobnoustrojów, bardzo łatwo wtedy o nadkażenie bakteryjne czy grzybicze. Nie wolno jednak karcić psa za takie zachowanie, bo powoduje je ból. Nie należy też samemu grzebać pupilowi w oku. Możemy co najwyżej delikatnie przetrzeć oko czystą chusteczką higieniczną – w jednym wypadku: gdy widzimy na powiece coś, co może psa kłuć, np. drobny fragment rośliny, który się przyczepił do sierści. Nawet wtedy trzeba jednak potem to oko obserwować, czy nie doszło w nim do stanu zapalnego, wymagającego leczenia. Z każdym innym ocznym problemem od razu idziemy do weterynarza.
Nawet jeśli oko nie jest zaczerwienione...
...warto pamiętać o tym, że niektóre rasy są predysponowane do problemów z oczami. Oprócz wspomnianych już ras brachycefalicznych dotyczy to też collie i owczarków szetlandzkich. Cierpią one na schorzenia typowe dla swoich ras: postępujący zanik siatkówki i tzw. „wodoocze collie". Warto więc kontrolować ich narząd wzroku, nawet jeśli oczy nie są zaczerwienione.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined