29.03.2021
Czy da się zaradzić dyskopatii u psów?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dyskopatia zwana również porażeniem jamniczym to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń układu kostno-szkieletowego u psów. By uniknąć rozwoju choroby, ważne jest postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie prawidłowego leczenia.
W artykule podpowiadamy jak zaradzić schorzeniu, tak aby Wasz pupil wrócił do pełni sił.
Dyskopatia u psów — jak się objawia?
Jest to schorzenie kręgosłupa, które spowodowane zostać może przez wypadnięcie lub wysunięcie się dysków do kanału kręgowego. Wynikiem jest silny ból w okolicy kręgosłupa lub początkowe objawy porażenia kończyn, lub niedowłady.
Zazwyczaj kiedy dochodzi do uszkodzenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego, początkowym objawem jest ból kręgosłupa. Przekłada się to na zachowanie psa; jest osowiały, niechętnie podejmuje się aktywności, traci apetyt i podkula ogon. Kolejnym rozwojem schorzenia jest paraliż kończyn lub ich niedowład, co może prowadzić do poważnych powikłań. Inne objawy zauważalne są kiedy mówimy o wypadnięciu dysku w odcinku szyjnym. Pojawia się wtedy sztywność karku, nisko opuszczona głowa, przykurcz mięśni szyi. Dodatkowo pies także jest osowiały i nie odczuwa pragnienia, ani głodu. Jeśli zauważysz, któryś z objawów u swojego psa, niezwłocznie udaj się do weterynarza, który podejmie właściwe kroki.
Jak zaradzić dyskopatii?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że dyskopatia może wystąpić u Twojego psa w każdym wieku. Wpływ na pojawienie się schorzenia może mieć słaba kondycja psa, starość lub prodyspozycje wynikające z rasy — spotyka to m.in. psy rasy jamnik, pekińczyk, pudel miniaturowy, beagle czy shih tzu. W zapobieganiu pojawienia się dyskopatii ważne jest, aby zadbać odpowiednio o aktywność psa. Pupil powinien zachować odpowiednią wagę ciała — otyłość wpływa na obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie większą szansę na wystąpienie schorzenia.
Jeśli jednak choroba pojawiła się u Twojego psa — niezwłoczna jest wizyta u specjalisty. To on zdecyduje czy konieczna jest operacja, czy wystarczy fizjoterapia, ograniczenie ruchu oraz lekarstwo. Każde z tych działań na pewno pozwoli poczuć Twojemu pupilowi ulgę, a co za tym idzie powrót do normalnego funkcjonowania.
Jeśli poszukujesz specjalisty, sprawdź: https://www.klinikadlazwierzat.pl/uslugi/neurochirurgia/.
W przypadku pojawienia się objawów dyskopatii najważniejszy jest czas reakcji oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. W tym przypadku niezwłocznie udaj się do weterynarza, który zadba o Twojego pupila i zapewni mu szybki powrót do zdrowia. Po przebytym leczeniu pamiętaj o wprowadzeniu wszelkich zaleceń oraz zadbaj o prawidłowa dietę psa.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined