06.04.2017
106 psów w dramatycznych warunkach. Kolejna pseudohodowla zlikwidowana
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kilka dni temu, jedna z kobiet, która kupiła szczeniaka w „hodowli” pod Kaliszem, zaalarmowała obrońców zwierząt. Mówiła, że zwierzaki są tam przetrzymywane w fatalnych warunkach. Co zobaczyli interweniujący po przybyciu na miejsce?
fot. Facebook / Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt Help Animals
Pod koniec marca Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt HELP ANIMALS – Straż Zwierząt otrzymało anonimową wiadomość o istnieniu pseudohodowli. Na swoim fanpage’u tak to opisali:
Dostaliśmy zgłoszenie od kobiety, która kupiła w tej „hodowli” szczeniaka. Miał pełno robaków, a jego problemy behawioralne były ogromne… To, co kobieta zobaczyła, odbierając malucha, zaniepokoiło ją, dlatego postanowiła zadzwonić do nas… Pojechaliśmy do Aleksandrii na miejsce sprawdzić… Wszystko się potwierdziło, aż nadto…
Wolontariuszki piszą dalej, że to, co ujrzały, zwaliło je z nóg. W pseudohodowli 106 psów przetrzymywanych było w karygodnych warunkach. Część przebywała w małych klatkach i transporterkach. Tonęły we własnych odchodach. Nie miały dostępu do jedzenia i wody.
Było też dużo ciężarnych suczek. Jedna z nich w trakcie interwencji zaczęła rodzić. Zwierzaki miały skołtunioną sierść, odparzenia, odleżyny, były zapchlone i strasznie brudne. Klatki, w których mieszkały, były często ustawiane jedna na drugiej.
Wezwana przez wolontariuszy Powiatowy Lekarz Weterynarii Joanna Kokot-Ciszewska tak relacjonowała reporterom portalu tvn24.pl to, co zobaczyła:
Podczas doraźnej kontroli stwierdziłam rażące zaniedbania, jeżeli chodzi o utrzymywanie psów w hodowli. To między innymi bardzo zaniedbane psy w wysokiej ciąży. Skołtuniona sierść, odleżyny. Przebywały w pojemnikach transportowych, które służyły jako porodówki. Nie było tam żadnej wyściółki ani wody, ani karmy.
Inne psy przebywały na zewnątrz domu, narażone na niskie temperatury, śnieg, deszcz… Nie było odpowiedniej liczby bud. Podczas interwencji w domu znaleziono tez duże ilości leków: oksytocynę (podaje się, by przyspieszyć poród), antybiotyki iniekcyjne, szczepionki przeciw wściekliźnie i przeciwko chorobom zakaźnym. Wszystko wskazuje na to, że właściciele sami „leczyli” zwierzaki. A jest to niedopuszczalne. Do podawania takich zastrzyków jest uprawniony tylko lekarz weterynarii.
Cała akcja odbierania psów trwała ponad 18 godzin i stanowiła nie lada wyzwanie pod względem logistycznym. Dziewczyny z HELP ANIMALS musiały się nieźle nawalczyć, by ściągnąć odpowiednie instytucje i uzyskać ich decyzje. Pięć godzin trwało, nim ich przedstawiciele pojawili się na miejscu. Na szczęście teraz, jak piszą na swoim fanpage’u wolontariuszki, sytuacja jest już opanowana:
Wszystkie zwierzęta są już bezpieczne, w ciepłym i czystym miejscu, mają dostęp do jedzenia i wody. Wszystkie psy bardzo szczegółowo przebada lekarz weterynarii, zaszczepi, będą zaczipowane i poddane pielęgnacji. Przejdą okres kwarantanny, zostaną wysterylizowane i wykastrowane, a następnie będziemy szukać im odpowiedzialnych i dobrych domów.
HELP ANIMALS zapewnia, że będzie na bieżąco informować o tym, jaki jest dalszy los uratowanych zwierzaków.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Każdy inny, a łączy ich tęsknota za ludzką dobrocią. Poznajcie historie wirtualnych adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wirtualne adopcje - brzmi obco i jest czymś odległym dla ciebie? Wystarczy posłuchać opowieści o bezdomniakach, które czekają zarówno na wirtualny, jak i realny dom. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich ogromna tęsknota za ludzką dobrocią.
undefined
03.05.2025
Jak zostać wirtualnym opiekunem psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawiasz się nad adopcją zwierzaka, ale nie masz pewności, czy podołasz roli opiekuna? Stwórz wirtualny dom tymczasowy dla psiaka, który przebywa w schronisku. To idealny sposób, żeby wesprzeć potrzebującego bezdomniaka, a jednocześnie przekonać się - choćby w pewnym stopniu - z czym wiąże się adopcja.
undefined
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined