20.03.2022
Bezpieczny Plan Ratowania Psów i Kotów z Ukrainy – w pełni zorganizowana i systematyczna pomoc czworonogom w potrzebie
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce planuje wdrożenie specjalnego Bezpiecznego Planu Ratowania Psów i Kotów z Ukrainy, dzięki któremu zwierzęta zza wschodniej granicy otrzymają potrzebną pomoc. W pełni zorganizowany i systematycznie prowadzony sposób.
Fot. TOZ/Facebook
Zwierzęta z objętej wojną Ukrainy masowo docierają do Polski. Wiele z nich jest przeprowadzanych przez granicę przez swoich opiekunów. Duża część czworonogów trafiających do naszego kraju pochodzi także ze schronisk.
Przewóz zwierząt z Ukrainy
Jedynie w Polsce i Czechach uproszczono państwowe procedury przewozu zwierząt. Przede wszystkim osoby przybywające z Ukrainy nie muszą mieć ze sobą aktualnego wyniku badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. Co więcej, na teren naszego kraju są także wpuszczane zwierzęta niewiadomego pochodzenia, niezaszczepione oraz niezaczipowane. Otrzymują wymaganą pomoc już za granicą – są szczepione przeciwko wściekliźnie i oznaczane transponderem. Objęte są także podstawową opieką profilaktyczną przy granicy, w specjalnych punktach ratowniczych oraz w wybranych miejscach w całym kraju.
Jednak wciąż brakuje odpowiednich uproszczonych procedur weterynaryjnych, które obejmowałyby nowo przybyłe zwierzęta z Ukrainy. Wiele z nich nie może przekroczyć dalszych granic do innych krajów Unii Europejskiej. Niestety z tych powodów część z nich jest porzucana w naszym kraju.
Kontrolowana pomoc zwierzętom – Bezpieczny Plan Ratowania Psów i Kotów z Ukrainy
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, we współpracy z osobami mającymi doświadczenie w przewozie zwierząt z Ukrainy oraz działającymi na jej terenie, opracowało specjalny system ratowania zwierząt – Bezpieczny Plan Ratowania Psów i Kotów z Ukrainy. Jego publikacja jest planowana w przeciągu najbliższych dni, w zależności od odpowiedzi zagranicznych partnerów. Plan został stworzony w dwóch językach, dzięki czemu dotrze do większej liczby ludzi w różnych krajach. Organizacja w związku z tym prosi o pomoc w zdobyciu kontaktów do organizacji prozwierzęcych z innych państw. Zależy im, by Plan powstał jak najszybciej, jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna i bardzo ciężka. A Bezpieczny Plan Ratowania Psów i Kotów z Ukrainy da zwierzętom szansę na nowe życie, zarówno w bezpiecznych warunkach, jak i w pełni kontrolowany sposób.
Jak TOZ pomogło do tej pory zwierzętom z Ukrainy?
Zwierzęta przybywające do Polski z Ukrainy stale otrzymują niezbędną pomoc. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami systematycznie wspiera zarówno zwierzęta w potrzebie, jak i opiekunów. Do tej pory przyjęło pod dach swoich schronisk 180 psów i kotów (przeprowadzono wymagane procedury weterynaryjne i profilaktyczne), stworzyło paczki pomocowe, a także – po porozumieniu z ukraińską służbą – dostarczyło karmy premium dla psów na służbie w Ukrainie. Organizacja utworzyła również Centrum Koordynacji Pomocy Ukrainie, które będzie działać jako punkt logistyczny do wysyłki niezbędnych produktów dla zwierząt.
Uwaga! Obecnie poszukiwani są wolontariusze do pracy w powyższym Centrum przy transporcie do wysyłki 22 marca 2022 roku. Osoby chętne pomóc w tej sprawie proszone są o kontakt z TOZ np. przez fanpage na Facebooku.
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined